Przepis na sukces – wywiad z apl. Anną Narodzonek – autorką najlepszego wyniku egzaminie wstępnym na aplikację radcowską

W dniach 15-16 grudnia miała miejsce inauguracji I roku aplikacji radcowskiej 2022.

Podczas inauguracji zostały wręczone nagrody dla aplikantów, którzy uzyskali najwięcej punktów na egzaminie wstępnym. W naszej Izbie była to aplikant radcowska Anna Narodzonek , która uzyskała 137 na 150 możliwych punktów!

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z najlepszą aplikantką, który przeprowadzili Rzecznicy Prasowi OIRP w Gdańsku r. pr. Adam Chudziński oraz r. pr. Krzysztof Jóźwiak.

A.Ch., K.J. Dzień dobry, na wstępie chcielibyśmy serdecznie pogratulować wspaniałego wyniku i zacząć od najważniejszego pytania, co trzeba zrobić i jak się uczyć, by uzyskać tak fantastyczny wynik na egzaminie wstępnym?

A.N.– Dzień dobry, bardzo dziękuję. Ten wynik jest w moim przypadku efektem systematycznej nauki, którą rozpoczęłam w lipcu, na około dwa i pół miesiąca przed egzaminem wstępnym. Wiedziałam, że nie będę brać urlopu w pracy, aby przygotować się do egzaminu dlatego uczyłam się po pracy oraz w weekendy. Nie jestem w stanie dokładnie określić ile godzin poświęcałam na naukę, myślę że w tygodniu były to około trzy godziny dziennie, w weekend około sześć/siedem godzin dziennie.

Jeśli chodzi o sam system nauki to przyjęłam metodę czytania ustaw oraz robienia testów, natomiast na około miesiąc przed egzaminem robiłam już tylko testy. Dzięki temu, że testy można robić przy pomocy aplikacji mobilnych byłam w stanie je robić niemalże w każdej wolnej chwili – na przykład jadąc autobusem do pracy. Zrobiłam również egzaminy wstępne z lat ubiegłych (zarówno te na aplikację adwokacką i radcowską, ale również sędziowską, prokuratorską i częściowo notarialną) aby spróbować ocenić jak szczegółowe mogą być pytania.

Jeśli miałabym udzielić rady osobom, które planują w 2022 r. podejść do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską to pamiętajcie, że nie uczycie się tego materiału pierwszy raz. Z większością ustaw zetknęliście się już w czasie studiów, a nauka  do egzaminu wstępnego to w zdecydowanej mierze odświeżenie tej wiedzy. Ponadto, polecam systematyczną naukę przez wakacje. Dzięki temu zapamiętacie dużo więcej i na dużo dłużej niż gdybyście uczyli się na przykład dwa tygodnie po dwanaście godzin dziennie.

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z prawem? I czemu akurat  wybrałaś prawo?

Odkąd pamiętam lubiłam historię oraz wiedzę o społeczeństwie oraz miałam dość dobrą pamięć. Z drugiej strony, bardzo lubiłam matematykę, ponieważ wymagała logicznego myślenia i wyciągania wniosków, co w prawie jest niezbędne.  Wobec tego, ścieżka prawnicza wydawała się bardzo naturalnym wyborem Myślę, że pierwsza myśl o studiach prawniczych pojawiła się w gimnazjum, natomiast w liceum byłam pewna, że chciałabym studiować prawo.

Wybierając ten kierunek studiów kierowałam się sytuacją na rynku pracy. Ukończenie studiów prawniczych daje duże możliwości, ponieważ oprócz tradycyjnych ścieżek kariery takich jak sędzia, prokurator, radca prawny czy adwokat, można pracować na przykład jako in-house lawyer.

Czym kierowałaś się przy wyborze aplikacji radcowskiej?

Już w czasie studiów zdecydowałam, że chciałabym w przyszłości zajmować się obsługą prawną przedsiębiorców. Wiedziałam, że na zajęciach na aplikacji radcowskiej bardzo duży nacisk jest położony na prawo cywilne, prawo handlowe i prawo gospodarcze i że będą to dziedziny, którymi będę się zajmować w pracy, stąd wybór aplikacji radcowskiej nastąpił bardzo naturalnie.

Drugim z powodów, dla których zdecydowałam się na aplikację radcowską jest możliwość pracy w oparciu o umowę o pracę już po zakończeniu aplikacji i uzyskaniu tytułu radcy prawnego. Umowa o pracę daje dość dużą stabilizację wobec czego uznałam, że chciałabym mieć możliwość skorzystać z niej.

Czego oczekujesz od aplikacji radcowskiej?

Przede wszystkim zależy na dobrym przygotowaniu do wykonywania zawodu radcy prawnego, zarówno pod kątem merytorycznym, jak i pod kątem etyki zawodowej. W wolnych zawodach szczególnie ważne jest to, aby wykonywać je zgodnie z zasadami deontologii zawodowej, a nikt nie nauczy tego lepiej niż radcy prawni z wieloletnim doświadczeniem. Jeśli zaś chodzi o sam przebieg zajęć to mam nadzieję, że będą bardzo praktyczne – w formie ćwiczeń i rozwiązywania kazusów, a nie w formie wykładów.

Czy masz jakieś obawy związane z aplikacją?

Oczywiście. Aplikacja to nowy etap w życiu, zupełnie inny niż studia wobec czego mam obawy z tym związane. Zastanawiam się czy połączenie pracy na pełen etat oraz aplikacji radcowskiej będzie możliwe.

Jaką dziedzinę/dziedziny prawa lubisz najbardziej?

Prawo cywilne, ze szczególnym uwzględnieniem prawa nieruchomości oraz prawo spółek.

Czy uważasz, że specjalizacja to klucz do sukcesu prawnika? Jeżeli tak to czy jest jakaś konkretna dziedzina, w której chciałabyś się wyspecjalizować w przyszłości?

Zdecydowanie tak. Uważam że każdy prawnik powinien znaleźć odpowiednią dla siebie dziedzinę prawa, w której będzie się specjalizował i rozwijał. Dzięki temu będzie w stanie świadczyć pomoc prawną na najwyższym poziomie. W przyszłości chciałabym specjalizować się w prawie nieruchomości i doradzać w transakcjach z tym związanych. Ponadto, chciałabym uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego i połączyć pracę radcy prawnego właśnie z wyceną nieruchomości.

Czy będziesz chciała działać w ramach struktur Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku?

Tak, z całą pewnością. Zapoznałam się z katalogiem Komisji Stałych Rady OIRP w Gdańsku i zainteresowała mnie Komisja ds. edukacji prawnej i pro bono oraz Komisja ds. nieodpłatnej pomocy prawnej. W czasie studiów byłam członkiem Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej. W ramach tej działalności sporządzałam opinie prawne oraz prowadziłam warsztaty Street Law dla uczniów gimnazjum. Sprawiało mi to ogromną satysfakcję, ponieważ mogłam dzielić się posiadaną wiedzą z osobami, które jej nie miały. Wiem, że w czasie aplikacji również chciałabym działać w ten sposób i mam nadzieję, że wskazane komisje mi to umożliwią.

Jak uważasz, co zmieni się w przyszłości pracy prawnika w związku z sytuacją związana z Covid-19?

Przypuszczam, że coraz ważniejsza będzie digitalizacja dokumentów, chociażby pism procesowych. Pandemia nauczyła nas, że w domu możemy pracować tak samo efektywnie jak w biurze – jeśli tylko mamy odpowiednie narzędzia do tego. Wobec tego, tak ważne jest, aby dokumentację akt sprawy posiadać nie tylko w postaci papierowej, ale również w postaci cyfrowej.

Ponadto, uważam, że spotkania prawnika z osobą, na rzecz której świadczy pomoc prawną coraz częściej będą się odbywać za pomocą takich platform jak MsTeams czy Zoom zamiast w kancelarii.

Wymień przynajmniej jedną niezbędna według Ciebie cechę dobrego prawnika?

Z moich obserwacji wynika, że prawnik powinien dążyć do ciągłego rozwoju i doskonalić się. Zmianie ulegają zarówno przepisy prawa jak i sam rynek usług prawniczych. Dobry prawnik musi nadążać za tymi zmianami.

Gdzie widzisz się zawodowo za 5 lat?

Mam nadzieję, że za 5 lat będę radcą prawnym specjalizującym się w prawie nieruchomości oraz rzeczoznawcą majątkowym. Ponadto, po zdaniu egzaminu wstępnego wróciłam do nauki języka niemieckiego – mam nadzieję, że za pięć lat będę w stanie biegle pracować w tym języku.

Doskonale wiemy, że praca prawnika to nieustanne skupienie i nauka jednak trochę dla rozluźnienia, co lubisz robić w wolnych chwilach, jak nie czytasz akurat kodeksów?

Bardzo cenię sobie wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne – spacery, bieganie czy fitness. Pomaga mi to radzić sobie ze stresem i „oczyścić głowę”.  Ponadto, bardzo lubię gotować.

Dziękujemy za rozmowę!

Również bardzo dziękuję.