#LoveLaw – Tydzień zawodów prawniczych na WPiA UG! – relacja

W dniach 8-12 kwietnia 2024 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbył się Tydzień zawodów prawniczych, pod hasłem #LoveLaw.

Wydarzenie to zapewniło studentom nie tylko możliwość spotkania się z przedstawicielami różnych środowisk zawodowych, ale także dostęp do cennej wiedzy merytorycznej oraz praktycznych umiejętności.

Drugiego dnia, tj. 9 kwietnia, w ramach programu spotkań odbyło się wiele interesujących wydarzeń, w których brali udział Radcowie Prawni z naszej Izby.

 

  1. Punkt Q&A dotyczący aplikacji radcowskiej: Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku zorganizowała sesję pytań i odpowiedzi, w której studenci mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat aplikacji radcowskiej. Przedstawiciele Izby udzielali szczegółowych informacji dotyczących wymagań, procedur i perspektyw związanych z karierą radcy prawnego.
  2. Prawo Marcina – spotkanie z Marcinem Kruszewskim, którego prowadzącym był r.pr. Tomasz Palak : Marcin Kruszewski, znany prawnik i aktywista społeczny, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, był  prelegentem tego wydarzenia. Jest twórcą największego profilu prawniczego w Polsce na platformie TikTok, gdzie codziennie opowiada o prawach ucznia. Jego konto było najszybciej rozwijającym się profilem na platformie w ciągu ostatnich dwóch lat. Marcin w młodości sam wykazywał się odwagą w walce o swoje prawa jako uczeń, co dziś zaowocowało jego zaangażowaniem we wspieranie młodzieży w walce o ich prawa w domu i w szkole. Podczas spotkania, które poprowadził razem z Tomaszem Palakiem, radcą prawnym z naszej izby, Marcin podzielił się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą na temat pracy prawniczej, oraz pracy jako aktywista społeczny.
  3. Warsztaty-symulacja rozprawy z r. pr. Karoliną Mastykarz: Podczas tych warsztatów studenci mieli okazję praktycznie zrozumieć proces prawny oraz doświadczyć tego, jak wygląda praca w zawodzie radcy prawnego. Dzięki symulacji rozprawy zdobyli praktyczne umiejętności niezbędne w pracy prawniczej.

Ponadto tego dnia studenci mogli uczestniczyć w :

  1. Panelu Q&A Iustitia: Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia Oddział Gdański zorganizowało panel dyskusyjny z udziałem sędziów, co pozwoliło na lepsze zrozumienie pracy w wymiarze sprawiedliwości.
  2. Spotkaniu autorskim z Cyrylem Sonem: Autor kryminałów i prokurator Cyril Sone poprowadził spotkanie, którego gospodarzem była adwokat Katarzyna Jakubczak-Fopke. To wydarzenie dało studentom możliwość bliższego poznania pracy prokuratora oraz zapoznania się z perspektywą pisarza prawniczego.

Wydarzenie #LoveLaw było nie tylko doskonałą okazją dla studentów do zdobycia wiedzy na temat różnych ścieżek zawodowych w branży prawniczej, ale również stanowiło platformę do nawiązywania kontaktów z praktykującymi prawnikami. Dzięki, staraniom radców prawnych i innych przedstawicieli środowiska prawniczego, studenci mogli lepiej zrozumieć wymagania i perspektywy związane z pracą w tej prestiżowej dziedzinie. Całe wydarzenie było pełne inspiracji, wymiany wiedzy i rozwijania się zawodowego, co sprawiło, że Tydzień zawodów prawniczych na Uniwersytecie Gdańskim był niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.