Przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej
do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego
z siedzibą w Gdańsku Sędzia w stanie spoczynku Hanna Langa-Bieszki
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej nr 2
do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego w 2024 r. z siedzibą w Gdańsku
SSA dr Marek Machnij
Informacja dla zdających egzamin radcowski w 2024 r.:
Informuję, że egzamin radcowski w 2024 r. składa się z pięciu części pisemnych i odbywa się w ciągu czterech dni:
– w dniu 23 kwietnia 2024 r. od godz. 10.00 zdający rozwiązują zadanie z zakresu prawa karnego – czas na rozwiązanie zadania wynosi 360 minut,
– w dniu 24 kwietnia 2024 r. od godz. 10.00 zdający rozwiązują zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego – czas na rozwiązanie zadania wynosi 360 minut,
– w dniu 25 kwietnia 2024 r. od godz. 10.00 zdający rozwiązują zadanie z zakresu prawa gospodarczego – czas na rozwiązanie zadania wynosi 360 minut,
– w dniu 26 kwietnia 2024 r. od godz. 10.00 zdający rozwiązują zadanie z zakresu prawa administracyjnego oraz zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki – czas na rozwiązanie zadań wynosi 480 minut.
Czas trwania każdej części egzaminu zostanie wydłużony o połowę w przypadku zdającego będącego osobą niepełnosprawną, który wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu złożył dokumenty wymienione w § 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzenia egzaminu radcowskiego.
Z kolei zgodnie z § 9 ust. 5 tego rozporządzenia, zdająca karmiąca piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w czasie trwania każdej części egzaminu radcowskiego. Zdająca karmiąca więcej niż jedno dziecko w czasie trwania każdego dnia egzaminu radcowskiego ma prawo do dwóch przerw, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie – na wniosek zdającej – mogą być udzielane łącznie. Przerwy te nie podlegają wliczeniu do czasu trwania egzaminu radcowskiego.
Przypominam, że zgodnie z treścią art. 41 § 1 k.p.a., w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej (Komisję egzaminacyjną) o każdej zmianie swojego adresu, natomiast stosownie do treści § 2 ww. przepisu, w razie zaniedbania obowiązku określonego w § 1 doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez Ministra Sprawiedliwości. Komisja składa się z ośmiu osób, spośród kandydatów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości i Krajową Radę Radców Prawnych.
Egzamin radcowski będzie odbywał się na zasadach określonych w ustawie o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 1166) oraz rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 116)
w sprawie przeprowadzania egzaminu radcowskiego.
Miejsce przeprowadzenia egzaminu zostało wyznaczone w:
ERGO ARENA HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA, PLAC DWÓCH MIAST 1, 80-344 GDAŃSK, 81-731 SOPOT
WEJŚCIE A1 (mapka w załączniku)
Parking (P2) dla zdających będzie płatny. ( 15 zł /1 dzień )
Podczas egzaminu nie będą zapewnione szatnie, a każdy zdający przechowuje swoje okrycie wierzchnie w obrębie swojego miejsca egzaminacyjnego.
Na egzaminie każdy zdający korzysta z przyniesionych przez siebie na egzamin: sprzętu komputerowego, dozwolonych materiałów egzaminacyjnych (tekstów ustaw, komentarzy i orzecznictwa), własnych przyborów piśmienniczych, kalkulatora itd.
Wskazane jest także posiadanie przez zdającego własnego zegarka (bez funkcji przekazu lub odbioru informacji) – w celu bieżącej kontroli czasu, jaki pozostał do zakończenia egzaminu (niezależnie od zegara znajdującego się na sali egzaminacyjnej).
Zdający nie mogą wnosić na salę egzaminacyjną jakichkolwiek rzeczy zbędnych, w tym telefonów komórkowych, a Komisja Egzaminacyjna nie zapewnia ich przechowania.
Organizator zapewnia wodę pitną oraz posiłek (kanapka lub baton) Zdający mogą nadto przynieść na egzamin własne napoje i przekąski.
Zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się na liście obecności.
Podczas rejestracji zdający okazuje dokument tożsamości ze zdjęciem oraz dokonuje losowania stolika (w każdym dniu egzaminu).
Zdający powinien przybyć w każdy dzień egzaminu na miejsce jego przeprowadzenia o godzinie 9.00. Od tej godziny rozpocznie się rejestracja zdających.
Nieobecność zdającego podczas egzaminu radcowskiego oraz stawienie się na egzamin po jego rozpoczęciu, bez względu na przyczynę, uważa się za odstąpienie od udziału w egzaminie (art. 364 ust. 13 w zw. z art. 338 ust. 2 ustawy o radcach prawnych).
Podczas egzaminu radcowskiego zdający nie może posiadać urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji. Nie jest dozwolone posiadanie np. telefonu komórkowego, tabletu, i-poda, smartwatcha itp. (art. 364 ust. 11 ustawy o radcach prawnych). Komisja nie zapewnia przechowania tych przedmiotów. W przypadku wniesienia na salę egzaminacyjną tego typu urządzeń, obowiązek ich zdeponowania na czas trwania egzaminu poza miejscem jego zdawania obciąża zdającego, który ponosi ryzyko ich utraty lub uszkodzenia.
Do dyspozycji zdających będą udostępnione stanowiska z Systemem Informacji Prawnej – LEX.
Podczas rozwiązywania zadań zdający może korzystać (art. 364 ust. 12 ustawy o radcach prawnych) z tekstów aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa, przy czym dozwolone materiały (w formie papierowej) powinien przynieść na egzamin we własnym zakresie.
Z ww. przepisu nie wynika obowiązek komisji egzaminacyjnej zapewnienia zdającym tych materiałów.
Zasadniczym sposobem korzystania z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa są materiały przyniesione przez zdających, zaś korzystanie z Systemów Informacji Prawnej udostępnionych na sali egzaminacyjnej stanowi jedynie źródło uzupełniające.
Niedopuszczalne jest posiadanie własnych materiałów, np.: notatek, opracowań, wzorów pism procesowych, jak też monografii, podręczników, czy kserokopii pism procesowych lub innych dokumentów pochodzących z akt konkretnych spraw sądowych. Złamanie tego zakazu skutkować będzie wykluczeniem z egzaminu.
Zdający może być wykluczony z egzaminu przez Przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, jeśli w trakcie egzaminu korzysta z pomocy innej osoby, posługuje się niedozwolonymi urządzeniami lub materiałami, pomaga innym zdającym lub w inny sposób zakłóca przebieg egzaminu radcowskiego (art. 364 ust. 13 w zw. z art. 338 ust. 4 ustawy o radcach prawnych oraz § 14 rozporządzenia).
W trakcie egzaminu zdający może opuścić salę jedynie w wyjątkowej sytuacji, po uzyskaniu zgody Przewodniczącego komisji lub jego zastępcy, pod nadzorem wyznaczonego przez nich członka komisji. Poza salą egzaminacyjną może przebywać w danym czasie zasadniczo tylko jedna osoba.
Przed opuszczeniem sali zdający przekazuje zadanie Przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcy.
Zabronione jest wynoszenie przez zdających zadań wraz z pracą zawierającą rozwiązanie zadania poza salę egzaminacyjną (§ 13 ust. 2 rozporządzenia).
Zdający sporządzający pracę z użyciem sprzętu komputerowego, winien pod nadzorem członka komisji w oknie dialogowym programu zaznaczyć „OPUSZCZENIE SALI”, a po powrocie – odznaczyć w oknie dialogowym „POWRÓT NA SALĘ”, po czym przystąpić do dalszego rozwiązywania zadania. Naciśnięcie przycisku „OPUSZCZENIE SALI” blokuje możliwość edycji tekstu i wyłącza podgląd dokumentu na monitorze komputera.
Wyłączenie podglądu pracy na monitorze komputera w przypadku opuszczenia przez zdającego sali (zasłonięcie ekranu, w przypadku odejścia od stolika np. w celu skorzystania z Systemu Informacji Prawnej) uniemożliwi innym zdającym, w szczególności siedzącym bezpośrednio za opuszczonym stanowiskiem, wgląd w pracę tego zdającego, co ma szczególne znaczenie w kontekście zasady samodzielności prac.
Zdający egzamin przy użyciu sprzętu komputerowego, może w każdej chwili zrezygnować z tej formy zdawania i przejść na pisanie odręczne – gdy, mimo pomocy osób wsparcia technicznego, nie uda się przywrócić prawidłowego działania aplikacji (AZEP) lub gdy taką wolę – bez względu na przyczynę – wyrazi zdający. Decyzję o przejściu na pisanie ręczne zdający obowiązany jest bezwzględnie zgłosić Przewodniczącemu komisji.
W pewnych sytuacjach okno aplikacji w trakcie trwania egzaminu może zostać podświetlone na czerwono. Taka sytuacja jest dla zdającego i członków komisji sygnałem o niepożądanym zachowaniu użytkownika aplikacji (np. wyjęciu pendriva, próbie korzystania z zewnętrznych danych lub próbie uzyskania połączenia z urządzeniami zewnętrznymi) lub niewłaściwym działaniu komputera (np. przejścia systemu komputerowego zdającego w stan uśpienia lub włączenia się funkcji wygaszacza ekranu). Taka sytuacja zobowiązuje zdającego do niezwłocznego zgłoszenia „czerwonego ekranu” komisji egzaminacyjnej (przez podniesienie ręki). Wszelkie działania zostają automatycznie zapisane w logach aplikacji, które są dołączone do pracy egzaminacyjnej, co umożliwi monitorowanie wszelkich operacji dokonywanych przy użyciu komputera.
Zdający zobowiązany jest zgłosić komisji wszelkie problemy związane z uruchomieniem aplikacji lub zakłóceniem jej funkcjonowania w trakcie egzaminu.
Jeżeli zdający będzie ignorował cyklicznie pojawiający się „czerwony ekran”, wszystkie funkcje aplikacji zostaną zablokowane, a jedynym sposobem na zamknięcie aplikacji będzie twardy restart komputera. Będzie to sygnalizowane komunikatem: „Wykryto zdarzenia, które są niedozwolone podczas zdawania egzaminu. W celu weryfikacji proszę o kontakt z członkiem komisji egzaminacyjnej”.
Do prawidłowego działania aplikacji konieczne jest właściwe przygotowanie sprzętu o określonych wymogach technicznych, przy czym obowiązek ten spoczywa na zdających, którzy zadeklarowali taką formę rozwiązywania zadań.
Informuję o:
- zakazie wyjmowania przez zdających nośnika (pendrive’a) w trakcie pisania pracy,
- tym, że wyjęcie pendrive’a z portu USB może nastąpić dopiero po zamknięciu aplikacji,
- zakazie używania przez zdających w trakcie egzaminu jakiegokolwiek innego programu, niż zawarta na nośniku aplikacja do zdawania egzaminów prawniczych.
Bezwzględnie konieczne jest uruchomienie aplikacji wyłącznie z otrzymanego nośnika. Podczas poprzednich egzaminów zdarzały się bowiem przypadki uruchomienia aplikacji w wersji demonstracyjnej, co uniemożliwiło wydrukowanie pracy egzaminacyjnej. Sporządzenie pracy egzaminacyjnej z użyciem wersji demonstracyjnej jest równoznaczne z całkowitą utratą pracy bez możliwości jej odzyskania z uwagi na brak funkcji zapisu. Jednocześnie przypominam, że tylko właściwie przygotowany i spełniający wymogi techniczne sprzęt komputerowy zapewni działanie aplikacji do zdawania egzaminu. Przygotowanie sprzętu komputerowego (przed egzaminem oraz w kolejnych dniach trwania egzaminu) – zgodnie z parametrami, które zostały podane na stronie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/egzamin-komorniczy-adwokacki-i-radcowski-w-2024-r jest obowiązkiem osób, które zadeklarowały taką formę rozwiązywania zadań. Proszę w związku z powyższym zapoznać się z wszystkimi informacjami na temat działania aplikacji oraz jej wersją demonstracyjną, które zostały ogłoszone na podanej wyżej stronie www, a także przynieść na egzamin wydrukowaną instrukcję obsługi aplikacji AZEP. Baterie komputerów winny być naładowane i sprawne technicznie (na wypadek zdarzeń losowych związanych z krótkotrwałym brakiem energii elektrycznej).
Zdający uruchamiają aplikację poprzez dwukrotne kliknięcie na ikonę „start.exe”. Po uruchomieniu aplikacji, w oknie „Podaj kod”, zdający – na polecenie Przewodniczącego – powinni wpisać kod z koperty i zatwierdzić operację. Numer kodu będzie automatycznie wpisywany na każdej stronie pracy. Pierwszego dnia egzaminu zostanie przeprowadzony test poprawnego działania aplikacji AZEP na komputerze zdającego.
Nie jest dopuszczalne w żadnym miejscu zadania i pracy zawierającej rozwiązanie zadania wpisanie imienia i nazwiska zdającego. Praca zawierająca rozwiązanie zadania pisemnego bez prawidłowo zamieszczonego oznaczenia kodowego nie podlega ocenie komisji egzaminacyjnej, co skutkuje otrzymaniem przez zdającego negatywnego wyniku egzaminu (§ 11 ust. 3 rozporządzenia).
Kopie pracy są jednocześnie zapisywane na pendrivie i twardym dysku komputera automatycznie co 1 minutę, minimalizując ryzyko utraty danych. Zdający ma możliwość uzyskiwania częstszych zapisów pracy, poprzez odznaczanie funkcji „Zapisz” na pasku zadań w oknie dialogowym.
Po zakończeniu pracy przed wyznaczonym czasem zdający sygnalizuje zakończenie rozwiązywania zadania przez podniesienie ręki. Po podejściu do jego stołu przez członka komisji, zdający winien odznaczyć w oknie dialogowym „Koniec” i potwierdzić tą operację na wyświetlonym komunikacie. Praca zostanie wówczas automatycznie zapisana w formacie PDF.
Zamknięcie aplikacji przebiega w następujący sposób:
- zdający klika przycisk zakończenia egzaminu „KONIEC”,
- zdający potwierdza tę operację poprzez naciśnięcie klawisza „TAK” w odpowiedzi na wyświetlone pytanie: „Czy jesteś pewien zakończenia egzaminu” – praca zostanie wówczas automatycznie zapisana w formacie PDF,
- automatycznie pojawia się okno z informacją: „Wygenerowano końcowe dokumenty w lokalizacjach: <lokalizacje plików>”, po naciśnięciu przycisku „OK”, dojdzie do zamknięcia aplikacji. Po jej zamknięciu, na ekranie pojawi się pulpit użytkownika.
Następnie zdający wyjmuje nośnik z komputera i udaje się do stanowiska komputerowego, gdzie pod nadzorem członka komisji drukuje swoją pracę. W momencie oddania zadania wraz z pracą zawierającą rozwiązanie zadania zdający otrzymuje pokwitowanie odbioru zadania wraz z pracą zawierającą rozwiązanie z danej części egzaminu radcowskiego.
W czwartym dniu egzaminu, zdający sporządzają dwie prace (zadanie z zakresu prawa administracyjnego oraz zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu radcy prawnego lub zasad etyki) również na 1 nośniku i dokonują wydrukowania obu prac łącznie (tj. 1 dokumentu w formacie pdf) po zakończeniu egzaminu. Powyższe oznacza, że do czasu zakończenia egzaminu w czwartym dniu, zdający mogą dokonywać ewentualnych korekt w każdym z zadań, bez względu na przyjętą przez każdego zdającego kolejność ich rozwiązywania. W Aplikacji dostępna jest funkcja podziału stron, co pozwala na techniczne rozdzielenie rozwiązań obu tych prac. W tym dniu obie prace zostaną sporządzone w jednym dokumencie i nie należy drukować rozwiązania zadania po zakończeniu pisania jednej z tych prac. Zakończenie pracy i drukowanie może nastąpić dopiero po zakończeniu rozwiązania zadania z prawa administracyjnego oraz zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu radcy prawnego lub zasad etyki.
Przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej z siedzibą w Gdańsku
Sędzia w stanie spoczynku Hanna Langa-Bieszki
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej nr 2 z siedzibą w Gdańsku
SSA dr Marek Machnij
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/ogloszenie-o-egzaminie-radcowskim-w-2024-r
Ogłoszenie o egzaminie radcowskim w 2024 r.
Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 361 ust. 9 i art. 362 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1166) w porozumieniu z Krajową Radą Radców Prawnych wyznacza termin egzaminu radcowskiego dla osób, które odbyły aplikację radcowską i otrzymały zaświadczenie o jej odbyciu oraz dla osób, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, tj.:
- doktorów nauk prawnych,
- osób, które przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione na stanowisku referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, asystenta prokuratora, asystenta sędziego lub były zatrudnione w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym lub w międzynarodowym organie sądowym, w szczególności w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej lub Europejskim Trybunale Praw Człowieka i wykonywały zadania odpowiadające czynnościom asystenta sędziego,
- osób, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu wykonywały na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez radcę prawnego lub adwokata
w kancelarii radcy prawnego, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o radcach prawnych, lub kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo akcyjnej, o których mowa w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze, - osób, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione
w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów, - osób, które po ukończeniu aplikacji legislacyjnej przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione
w urzędach organów władzy publicznej lub w państwowych jednostkach organizacyjnych
i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane z tworzeniem projektów ustaw, rozporządzeń lub aktów prawa miejscowego, - osób, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, notarialny lub komorniczy,
- osób, które zajmują stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej,
- osób, które w terminie określonym w art. 241 ustawy o radcach prawnych nie złożyły wniosku
o wpis na listę radców prawnych, - osób, o których mowa w art. 292 ust. 2 ustawy o radcach prawnych;
na dzień 23 kwietnia 2024 r. godz. 10.00 – część pierwsza, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego, na dzień 24 kwietnia 2024 r. godz. 10.00 – część druga, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, na dzień 25 kwietnia 2024 r. godz. 10.00 – część trzecia, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego oraz na dzień 26 kwietnia 2024 r. godz. 10.00 – część czwarta i piąta, obejmująca rozwiązanie zadań z zakresu prawa administracyjnego i z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.
Zgodnie z treścią art. 362 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, wniosek o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego aplikanci radcowscy składają do komisji egzaminacyjnej na obszarze właściwości rady okręgowej izby radców prawnych, w której odbyli aplikację radcowską. Osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji składają wniosek do komisji egzaminacyjnej na obszarze właściwości rady okręgowej izby radców prawnych właściwej ze względu na ich miejsce zamieszkania, a w przypadku braku miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – do wybranej komisji egzaminacyjnej.
Egzamin radcowski zostanie przeprowadzony przez komisje egzaminacyjne mieszczące się w siedzibach rad okręgowych izb radców prawnych w:
III. Gdańsku ul. Nowe Ogrody 35, kod 80-803, dla obszaru właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku: obejmującej swym zasięgiem działania powiaty: braniewski, elbląski, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski, wejherowski i miasta na prawach powiatu: Elbląg, Gdańsk, Gdynia i Sopot.
Wnioski o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego należy składać w terminie do dnia 9 marca 2024 r. – przez osoby, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o radcach prawnych oraz w terminie do dnia 2 kwietnia 2024 r. – przez osoby, które odbyły aplikację radcowską. Zgodnie z art. 57 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.), jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
Opłata egzaminacyjna wynosi 3 393,60 zł (słownie: trzy tysiące trzysta dziewięćdziesiąt trzy 60/100) złote.
Opłata powinna być wniesiona na rachunek Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11, 00 – 950 Warszawa) w Narodowym Banku Polskim konto nr 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000, a tytuł przelewu powinien zawierać imię i nazwisko zdającego – opłata za egzamin radcowski w 2024 r.
Do wniosku o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego należy dołączyć:
I. w przypadku osób, które odbyły aplikację radcowską:
1. zaświadczenie o odbyciu aplikacji radcowskiej,
2. oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin radcowski.
II. w przypadku osób, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o radcach prawnych odpowiednio:
1. kwestionariusz osobowy;
2. życiorys;
3. dokument zaświadczający uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych;
4. kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej;
5. dokumenty zaświadczające co najmniej 4-letni okres zatrudnienia, o którym mowa w art. 25 ust. 2 pkt 2, na stanowiskach referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, asystenta prokuratora lub asystenta sędziego, a w przypadku osób, które były zatrudnione w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym lub w międzynarodowym organie sądowym,
w szczególności w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej lub Europejskim Trybunale Praw Człowieka i wykonywały zadania odpowiadające czynnościom asystenta sędziego – również dokumenty określające zakres ich obowiązków;
6. dokumenty zaświadczające co najmniej 4-letni okres wykonywania na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej przez radcę prawnego lub adwokata w kancelarii radcy prawnego, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o radcach prawnych lub kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, o których mowa w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze;
7. dokumenty zaświadczające co najmniej 4-letni okres zatrudnienia w urzędach organów władzy publicznej i wykonywania wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów;
8. dokument zaświadczający o ukończeniu aplikacji legislacyjnej oraz dokumenty zaświadczające co najmniej 4 – letni okres zatrudnienia w urzędach organów władzy publicznej lub w państwowych jednostkach organizacyjnych i wykonywania wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych z tworzeniem projektów ustaw, rozporządzeń lub aktów prawa miejscowego;
9. dokument zaświadczający uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, notarialnego lub komorniczego;
10. dokumenty potwierdzające zatrudnienie na stanowisku radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej;
11. oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin radcowski;
12. 3 zdjęcia zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych.
Informacja dla zdających będących osobami niepełnosprawnymi i matkami karmiącymi:
Zgodnie z treścią § 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu radcowskiego (Dz. U. z 2016 r. poz. 116 i z 2023 r. poz. 1548), czas trwania każdej części egzaminu radcowskiego zostaje wydłużony o połowę w przypadku zdającego będącego osobą niepełnosprawną, który wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego złoży:
1) kopię orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2020 r. nr 127 poz.426, z późn.zm.), w okresie przeprowadzania egzaminu;
2) zaświadczenie lekarskie stwierdzające wynikające z niepełnosprawności trudności w wykonywaniu w toku egzaminu radcowskiego czynności technicznych, takich jak:
a) odczytywanie tekstu,
b) zapisywanie rozwiązań zadań odręcznie lub przy użyciu sprzętu komputerowego,
c) obsługa sprzętu komputerowego
– wystawione przez lekarza specjalistę właściwego ze względu na charakter niepełnosprawności;
3) oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, o których mowa w pkt 1 i 2.
Natomiast stosownie do treści § 9 ust. 5-8 ww. rozporządzenia, zdająca karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w czasie trwania każdego dnia egzaminu radcowskiego.
Zdająca karmiąca więcej niż jedno dziecko w czasie trwania każdego dnia egzaminu radcowskiego ma prawo do dwóch przerw, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie na wniosek zdającej mogą być udzielane łącznie. Wykorzystane przez zdającą przerwy na karmienie nie podlegają wliczaniu do czasu trwania danego dnia egzaminu radcowskiego. Uprawnienie to przysługuje zdającej, która wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego złoży wniosek o przyznanie tego uprawnienia oraz pisemne oświadczenie o karmieniu dziecka piersią.
Zdającej, u której poród nastąpi po złożeniu wniosku o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego, uprawnienie to przysługuje, jeżeli złoży wniosek o jego przyznanie oraz pisemne oświadczenie o karmieniu dziecka piersią najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem egzaminu radcowskiego.
Informujemy, że w dniu 4 marca 2024 r. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod linkiem https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/egzamin-komorniczy-adwokacki-i-radcowski-w-2024-r zostały opublikowane wymagania techniczne, jakie powinien spełniać komputer zdającego do poprawnego działania aplikacji AZEP 2024, instrukcje obsługi oraz wersje demonstracyjną AZEP.
Poniżej w załącznikach Oferta na wynajem laptopa na egzamin radcowski.
Podczas egzaminu radcowskiego do dyspozycji zdających będą udostępnione stanowiska z Systemem Informacji Prawnej – LEX.