Finał IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie” – relacja

Już po raz dziewiąty Krajowa Izba Radców Prawnych zorganizowała ogólnopolski konkurs „Akademia Wiedzy o Prawie” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W tegorocznej edycji wzięło udział 1275 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do finału, który odbył się 17 kwietnia w Warszawie, zakwalifikowało się 34 uczniów, w tym 17 ze szkół podstawowych i 17 ze szkół ponadpodstawowych.

W ceremonii otwarcia finału Konkursu udział wzięli Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik Wiceprezes KRRP Ewa Gryc-Zerych nadzorująca z ramienia Prezydium projekty związane z edukację prawną, oraz Krajowy Komitet Organizacyjny Akademii w składzie: r.pr. Agnieszka Chrostowska-Bawoł –OIRP w Rzeszowie, r.pr. Anna Pacanowska – OIRP w Kielcach, r.pr. Karolina Węgrzyńska- Górzyńska – OIRP w Gdańsku, r.pr. Anna Stawicka – OIRP w Poznaniu, r.pr. Marta Kędziora-Wnuk – OIRP we Wrocławiu, r.pr. Grzegorz Chycki – OIRP w Katowicach, r.pr. Małgorzata Szreniawska – OIRP w Lublinie.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn, Dyrektor Departamentu Postępowania Sądowego w Prokuratura Krajowa Prokurator Mariusz Krasoń, Prezes Fundacji TENEO Jakub Puszkarski, prawnuczka Stanisława Pomian-Srzednickiego pierwszego w odrodzonej Polsce Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego (w latach 1917-1922) Agnieszka Battelli, Pan Marcin Kruszewski z Prawo Marcina, rodzice i opiekunowie laureatów.

Finalistkami konkursu z terenu Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku i jednocześnie najlepszymi z pośród uczestników etapu okręgowego były Zofia Drozd z Autonomicznej Szkoły Podstawowej w Gdańsku i Antonia Klukowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

• w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – Mateusz Radel 50 pkt (OIRP w Białymstoku)
    II miejsce – Michał Bąk 48 pkt ( OIRP w Rzeszowie),
    III miejsce – Emilia Szafrańska 47 pkt (OIRP w Łodzi).

• w kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Jędrzej Rusinek 47 pkt (OIRP w Kielcach),
    II miejsce – Oliwier Hrapek 46 pkt (OIRP w Opolu),
    III miejsce – Grzegorz Gzik 43 pkt (OIRP w Katowicach).

Laureaci IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie” otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe i pieniężne. Uczniowie, którzy zajęli I miejsca otrzymali po 3000 zł, II miejsca nagrody w wysokości 2000 zł, a laureatom III miejsca wręczono po 1500 zł. Ponadto wszystkim finalistom „Akademii Wiedzy o Prawie” wręczono nagrody rzeczowe książki.

Wszystkim finalistom i laureatom serdecznie gratulujemy!

Jednocześnie już teraz zapraszamy na jubileuszową X edycję konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie”, która odbędzie się w przyszłym roku.

Zdjęcia: kirp.pl i Marta Kędziora-Wnuk.