I Ogólnopolska Konferencja Mediacyjno-Arbitrażowa w Gdańsku – relacja

20 października 2022 r. , tj. w Międzynarodowym Dniu Mediacji, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Mediacyjno-Arbitrażowa, której to jednym ze współorganizatorów była Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku.

Tematyka konferencji  podkreślała potrzebę dialogu społecznego oraz ideę rozwiązywania sporów m.in. gospodarczych, cywilnych, rodzinnych czy pracowniczych przy pomocy alternatywnych metod rozwiązywania sporów jak mediacja czy arbitraż.

Konferencja dedykowana była dla wszystkich osób i podmiotów zainteresowanych mediacją i arbitrażem, w szczególności do: przedsiębiorców, pracodawców, sędziów, mediatorów, prawników, pracowników naukowych oraz przedstawicieli wielu innych zawodów i specjalizacji.

Celem Konferencji było promowanie w społeczeństwie umiejętności rozwiązywania powstających sporów zbiorowych lub indywidualnych w pierwszej kolejności w drodze uznanych metod rozwiązywania sporów jak mediacja czy arbitraż, uprzedzając tym samym niepokoje społeczne w  następstwie drogę sądową. Takie umiejętności budują społeczeństwo obywatelskie świadome swoich praw i obowiązków umiejące rozwiązywać spory i problemy na zasadzie dialogu, w drodze negocjacji, ustaleń, czy ugód.

Jest nam niezmiernie miło przekazać, że nagrodę kapituły “Biznes Wybiera Mediację” z rąk Sędziego Rafał Terlecki, Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku, przewodniczącego kapituły, otrzymała nasza koleżanka, radca prawna Anna Machnikowska, dr hab., prof. UG.

W ramach debaty “Mediacje i arbitraż – narzędzia budowania społeczeństwa obywatelskiego” moderowanej i prowadzonej przez Panią Annę Kluczek-Kollar, radcę prawną, mediatorkę i arbitra, Wicedziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, uczestniczyli m.in. Pan Jacek Bendykowski, radca prawny, Wiceprezes Arbitrażowego Sądu Budowlanego przy SIDIR w Warszawie, oraz wymieniona już powyżej Pani dr hab. Anna Machnikowska, prof. UG, Kierownik Katedry Postępowania Cywilnego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a także Pani Agnieszka Majewska, radca prawny Pełnomocnik Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.