To wydarzenie minęło

CO W SĄDACH PISZCZY? Sądy oczami obywateli i zawodowych prawników – debata – 2 czerwca 2024 r. (niedziela) godz. 12:00 – w ECS

Początek
2 czerwca 2024
Koniec
2 czerwca 2024
Koniec

Status

DEBATA:

„CO W SĄDACH PISZCZY? Sądy oczami obywateli

i zawodowych prawników.”.

2 czerwca 2024 r. (niedziela) godz. 12:00

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Solidarności 1, 80-863 Gdańsk

Scena Praw Obywatelskich

Komisja ds. Praw Człowieka Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku zaprasza wszystkich radców prawnych, aplikantów radcowskich, rodziny, znajomych oraz osoby zainteresowane do wzięcia udziału w debacie podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku w dniu 2 czerwca 2024 r. (niedziela) o godz. 12:00.

Temat debaty:

CO W SĄDACH PISZCZY? Sądy oczami obywateli i zawodowych prawników.“.

Miejsce debaty:

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, pl. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk.

Scena Praw Obywatelskich.

Prelegenci:

1. Pani Małgorzata Przybylska – Lewandowska – Sędzia Sądu Rejonowego w Sopocie, Prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”.
  2. Pani Magda Krzyżanowska – Mierzewska – radca prawna, jako prawnik pracowała w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (1993 – 2018), członkini Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego, współautorka (z Jerzym Krzyżanowskim) książek „Według ojca, według córki” (Nagroda Historyczna Polityki, 2011) i „Olga córka Wilka” (z Aldoną Wiśniewską, 2019).
  3. Pani Beata Czechowicz – adwokat, specjalizująca się w procesie karnym i w ochronie praw człowieka. Posiada wieloletnie doświadczenie nauczyciela akademickiego w Katedrze Procesu Karnego. Jest wykładowcą prawa karnego w Izbie Adwokackiej w Warszawie. Zastępuje osoby fizyczne, prawne oraz instytucje w postępowaniach sądowych i sądowo-administracyjnych.
  4. Pan Marcin Górski – dr hab. nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, Kierownik Katedry Europejskiego Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, radca prawny (od 2012 r.), wcześniej adwokat (od 2006 r.).
  5. Pan Paweł Pik – prokurator, nowy Szef Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, członek zarządu stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia, teoretyk roli prokuratury w ustroju demokratycznym, a zarazem doświadczony praktyk specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości podatkowej i cyberprzestępczości.

Osoby prowadzące debatę:

1. Pani Magdalena Witkowska – radca prawny, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.
  2. Pani Weronika Gołąbek – aplikantka radcowska, Członek Komisji ds. Praw Człowieka Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

Rozprawy w sądach toczą się latami. Reforma sądownictwa przeprowadzona w 2016 roku przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro nic nie dała. Reforma dotyczyła nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, ustawy o prokuraturze, ustawy o ustroju sądów powszechnych. Dyskusja pokaże, jak zawodowi prawnicy: sędziowie, prokuratorzy, pełnomocnicy procesowi widzą konieczność zmian w sądownictwie, oraz obywatele, którzy rzadko przebywają w sądach, a widzą konieczność zmian w przepisach prawa w celu usprawnienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Serdecznie zapraszamy!