Książka „Transgraniczne prawo spółek” jest ostatnią książką z serii ?Model transgranicznego łączenia się spółek?, której celem jest całościowa prezentacja zagadnień związanych z międzynarodowym postępowaniem łączeniowym oraz przybliżenie procedur krajowego łączenia się spółek kapitałowych.
Niniejsza publikacja prezentuje regulacje prawa spółek w wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej, takich jak: Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Litwa, Czechy Słowacja, czy Austria i Irlandia. W książce zawarto podstawowe informacje na temat systemu spółek przyjętego w danym państwie charakteryzując pokrótce każdą ze spółek.
Książka opisuje również procedurę krajowych i transgranicznych fuzji i przejęć wskazując na odmienności poszczególnych systemów prawnych oraz regulacje im wspólne. Dodatkowo zawarto w niej istotne informacje na temat rejestracji nowych podmiotów oraz zmian spółek już istniejących w odpowiednich rejestrach spółek. Książka wskazuje również na krajowe zasady uczestnictwa pracowników w spółkach połączonych.
Opracowanie stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy z zakresu transgranicznego łączenia się spółek. Do przeprowadzenia fuzji lub przejęć z udziałem spółek mających siedziby w innych państwach niezbędne jest bowiem posiadanie chociażby podstawowej wiedzy o przepisach obowiązujących w państwie siedziby spółki. Harmonizacja przepisów prawa w tym zakresie nie doprowadziła do pełnego ujednolicenia przepisów krajowych stąd każdy system prawny posiada swoiste regulacje i zasady, które częstokroć są istotne z punktu widzenia transakcji transgranicznych.
Praca skierowana jest zarówno do wspólników oraz akcjonariuszy spółek, członków ich organów, jak również do prawników praktyków, a także do osób pragnących poznać teoretyczne aspekty transgranicznych fuzji i przejęć oraz prawa spółek innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
„Transgraniczne prawo spółek” przygotowane zostało przez zespół prawników skupionych w krajowych i międzynarodowych kancelariach prawniczych oraz pracowników naukowych polskich uniwersytetów.