Rady nadzorcze i organy właścicielskie w spółkach handlowych. Poradnik z wzorami dokumentów

Duże zmiany w KSH od 13 października 2022r.
Poznaj nowe uprawnienia i obowiązki
Wszystko o organach nadzorczych i właścicielskich w spółkach handlowych.

Nowelizacja KSH, która weszła w życie 13 października 2022 r., wprowadza wiele ważnych zmian dotyczących zasad zarządzania i nadzoru nad spółkami handlowymi.
W publikacji w szczegółowy i praktyczny sposób omówiono organy właścicielskie i nadzorcze w spółkach osobowych i kapitałowych, ich kompetencje, prawa, obowiązki, odpowiedzialność, zasady i procedury działania, oddzielnie dla poszczególnych typów spółek z uwagi na występujące różnice – z uwzględnieniem najnowszych przepisów nowelizacyjnych.

Wspólnicy spółek wykonują swoje zadania właścicielskie poprzez podejmowanie uchwał. W ten właśnie sposób nadają ton działaniom spółek, akceptują transakcje czy też wprowadzają zmiany w obsadzie kluczowych stanowisk. W spółkach kapitałowych, a także w spółce komandytowo-akcyjnej, rola wspólników (akcjonariuszy) jest niewielka. Udziałowcy mogą jednak zwiększyć swoją pozycję w spółce poprzez zasiadanie w organach nadzoru bądź wybieranie członków tych organów – mowa tu przede wszystkim o radzie nadzorczej, ale również o komisji rewizyjnej w spółce z o.o. czy też dyrektorach niewykonawczych i ich komitetach w prostych spółkach akcyjnych. Organy te nie tylko kontrolują sposób wykonywania praw i obowiązków przez menedżerów, ale mają wobec nich także kompetencje władcze. Wspólnicy, poprzez czynny udział w pracach organów nadzorczych, mogą więc łączyć funkcje właścicielskie i nadzorcze, zachowując tym samym decydujący wpływ na działalność spółki, bez konieczności piastowania stanowisk menedżerskich.

W publikacji m.in.:
organy właścicielskie w spółkach (Zgromadzenia wspólników, Walne zgromadzenia akcjonariuszy, większość kwalifikowana, dywidendy, Protokół Walnego Zgromadzenia);

  • organy nadzorcze w spółkach (Rady Nadzorcze, Komisje rewizyjne, dyrektorzy wykonawczy i nie wykonawczy w P.S.A.);
  • indywidualne prawa i obowiązki udziałowców;
  • prawa mniejszości w spółkach kapitałowych;
  • podejmowanie uchwał przez uprawnione organy, ich protokołowanie;
  • uchylanie, stwierdzenie nieważności, zaskarżanie;
  • rejestracja w KRS,;
  • sprawy przekraczające zwykły zarząd i sprawy nieprzekraczające zwykłego zarządu;
  • odpowiedzialność członków organów;
  • umorzenie udziałów (akcji);
  • a także Grupy spółek.

Całość omówienia uzupełniają liczne wzory uchwał oraz protokołów z posiedzeń i zgromadzeń poszczególnych organów, przykłady z orzecznictwa sądów powszechnych, sądów administracyjnych oraz Sądu Najwyższego.

Integralną częścią publikacji jest suplement elektroniczny, który zawiera zamieszczone w książce wzory w formacie MS Word umożliwiającym ich edycję i dostosowanie ich treści do indywidualnych potrzeb. Plik suplementu można pobrać przez Internet – instrukcja postępowania znajduje się w książce. Zainstalowanie suplementu wymaga systemu operacyjnego Windows.