Hybrydowe spółki osobowe. Praktyczny poradnik z wzorami dokumentów

W obrocie gospodarczym poza klasycznymi spółkami handlowymi coraz częściej pojawiają się jednostki organizacyjne łączące cechy różnych typów spółek, tzw. spółki hybrydowe. Występuje w nich jednocześnie spółka osobowa i co najmniej jedna spółka kapitałowa. Spółki hybrydowe mogą być wykorzystywane w rozmaitych przedsięwzięciach gospodarczych, dzięki swojemu mieszanemu charakterowi pozwalają np. na łatwiejsze zarządzanie spółką, zminimalizowanie ryzyka gospodarczego czy też lepsze dostosowanie spółki do potrzeb jej wspólników. Korzyści na gruncie prawa handlowego nie zawsze jednak idą w parze z korzystnymi zasadami opodatkowania. Decydując się zatem na wybór jednej ze spółek hybrydowych, należy przeanalizować nie tylko przepisy Kodeksu spółek handlowych, ale również ustaw podatkowych, w szczególności tych regulujących podatki dochodowe.

Autor przybliża kilka konstrukcji spółek hybrydowych, przedstawia możliwości ich gospodarczego wykorzystania, a także zasady ich opodatkowania. Omówione zostały:

  • spółka partnerska, ze szczególnym uwzględnieniem spółki partnerskiej, w której ustanowiono zarząd,
  • spółka komandytowo-akcyjna,
  • spółka komandytowa, w której komplementariuszem jest spółka z o.o.,
  • spółka jawna, w której jednym ze wspólników jest spółka z o.o.

Całość uzupełniają wzory przydatnych dokumentów z komentarzami, także w wersji edytowalnej w suplemencie elektronicznym. Plik suplementu można pobrać przez Internet, postępując zgodnie z instrukcją zamieszczoną w książce. Zainstalowanie suplementu wymaga systemu operacyjnego Windows.