Bezpłatna pomoc prawna

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku od lat podejmuje działania na rzecz nieodpłatnej pomocy prawnej w ramach programu Niebieski Parasol Radcy Prawnego. Wszyscy chętni mogą uzyskać pomoc radców prawnych i aplikantów radcowskich w rozwiązaniu różnorodnych problemów prawnych. Do tej pory radcowie prawni i aplikanci udzielili w całym kraju tysiące bezpłatnych porad. Najczęściej pomagaliśmy w sprawach związanych z problemami prawnymi w pracy, sprawami związanymi z prawem rodzinnym i opiekuńczym, kwestiami spadkowymi, alimentacyjnymi, podziałem majątku po rozwodzie, prawem ubezpieczeniowym czy sprawami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Niebieski Parasol na Facebooku

Obecnie na terenie całego kraju funkcjonuje system nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego na podstawie Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Punkty udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej przez radców prawnych zlokalizowane będą na terenie działania OIRP w Gdańsku w powiatach: braniewskim, elbląskim (mediator), gdańskim (mediator), kartuskim (mediator – 1punkt oraz ½ wymiaru obsługi punktu), kościerskim (½ wymiaru obsługi punktu), kwidzyńskim (mediator – ½ wymiaru obsługi punktu), malborskim, nowodworskim (mediator), puckim (mediator), starogardzkim, tczewskim (mediator), wejherowskim (mediator), a także w miastach na prawach powiatu: Gdańsku (mediator), Gdyni i Elblągu (mediator).

Zapisów na nieodpłatne porady prawne można dokonać za pośrednictwem formularza: https://np.ms.gov.pl/zapisy

Wsparcie jest dostępne dla osób, których nie stać na odpłatną wizytę u prawnika, także dla potrzebujących spoza Gdańska. Na porady obowiązują zapisy, w godzinach pracy MOPR pod numerem tel.: 58 342 31 88 (gdański MOPR) lub email: mopr-pomocprawna@gdansk.gda.pl.