Women Leaders in Law Lisbon Summit – Lizbona – relacja

21-23 września 2023 roku w Lizbonie odbył się kongres Women Leaders in Law Lisbon Summit organizowany przez Fédération des Barreaux d´Europe (FBE) i Ordem dos Advogados de Portugal (Portugalską Izbę Adwokacką). Nasza Izba była na nim reprezentowana przez Dziekan Magdalenę Witkowską i Przewodniczącą Komisji ds. współpracy z zagranicą Joannę Łojkowską.

Kongres w Lizbonie był pierwszym kongresem FBE w całości poświęconym roli prawniczek w wymiarze sprawiedliwości i świadczeniu przez nie pomocy prawnej, ich karierom zawodowym, szansom i wyzwaniom. Nie zabrakło dyskusji, warsztatów, inspirujących wystąpień.

Jeden z paneli, dotyczący obecnych i przyszłych wyzwań stawianych kobietom działającym w wymiarze sprawiedliwości był prowadzony przez Dziekan OIRP w Gdańsku, Magdalenę Witkowską, której gościem była m.in. była Przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego Saksonii, Birgit Munz i sędzia Sądu Unii Europejskiej, gdańszczanka Krystyna Kowalik-Bańczyk.

W pozostałych panelach dyskutowano także o istotności reprezentacji kobiet w administracji publicznej, roli prawniczek – liderek czy o przyszłości prawniczek. Uczestnicy i uczestniczki kongresu zostali porwani żywiołowym i osobistym wystąpieniem portugalskiej parlamentarzystki Liny Lopes i merytorycznymi pointami Basa Martensa, byłego Prezydenta FBE i Przewodniczącej Portugalskiej Izby Adwokackiej, Fernandy de Almeida Pinheiro.

Całość podsumowała Prezydent FBE Izabela Konopacka, która zapowiedziała dalsze zaangażowanie FBE w promowanie i wspieranie europejskich prawniczek.