Spartakiada Prawników – Poznań 2023 – relacja

Po kilku latach przerwy powróciła Ogólnopolska Letnia Spartakiada Prawników.

Były to już XXI zawody, które reaktywował dla nas Poznań. Zawody były wspaniałą wizytówkę dla tego dumnego, pięknego i bogatego historią miasta. Zawody odbywały się na obiektach sportowych m.in. Politechniki Poznańskiej, UAM, Term Malta, czy strzelnicy Lizawka.

Zakwaterowani byliśmy w akademikach Politechniki Poznańskiej. Dla jednych to przypomnienie dobrych studenckich czasów, a dla innych możliwość poczucia tej atmosfery.

Na starcie poszczególnych dyscyplin zarówno indywidulanych jak i drużynowych stanęło ponad 400 zawodników ze wszystkich korporacji zawodowych. Wspólnie rywalizowali sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, komornicy, notariusze i my radcowie prawni.

Z naszej Izby wystartowało 6 osób: Witold Lejk, Marek Woźniak, Wojciech Bednarczyk, Rafał Szlązak, Marek Stanke i Marek Foryś.

Ponadto reprezentację Województwa Pomorskiego tworzyli komornicy Piotr Majdziński i Krystian Pstrong oraz prawnik Arkadiusz Wróblewski.

Gospodarze przewidzieli ponad 70 konkurencji, w tym m.in. biegi (100, 200, 400, 800 i 5000 metrów, a także sztafety), skok w dal i wzwyż, pływanie (również na różnych dystansach i sztafety, a także sztafety mieszane), tenis stołowy i ziemny, ergonometr, rzutki, szachy, brydż i brazylijskie jiujitsu.

Rywalizacja w piłce nożnej, koszykówce (5 osobowa oraz streetball) czy siatkówce (halowa i plażowa) jak co roku zgromadziła liczne drużyny i zapewniła wysoki poziom adrenaliny. Mam wrażenie, że na spartakiadzie każdy znajdzie dla siebie dyscypliny.

Poza tradycyjnymi dyscyplinami gospodarze pozwolili nam na świetną zabawę w konkurencji rzut pyrą. To już taka tradycja, że każdy kolejny gospodarz wprowadza do zawodów dyscyplinę charakterystyczną dla danego miejsca.

Łącznie reprezentacji Województwa Pomorskiego udało się zdobyć 13 medali:

  • Witold Lejk (brąz: drużynowe przeciąganie liny)
  • Marek Woźniak ( 2 x złoto: skok wzwyż oraz skok w dal, brąz: drużynowe przeciąganie liny)
  • Wojciech Bednarczyk (brąz: drużynowe przeciąganie liny)
  • Rafał Szlązak (2 x złoto: squash oraz badminton, srebro: badminton (debel)
  • Piotr Majdziński (brąz: pływanie)
  • Krystian Pstrong (srebro: bieg 5000 m, złoto: pływanie sztafeta mieszanej, brąz: drużynowe przeciąganie liny )
  • Arkadiusz Wróblewski (srebro: bieg 400m oraz 3 x brąz: skok w dal, bieg 100m i drużynowe przeciąganie liny)
  • Marek Foryś (brąz: strzelectwo-karabin)

Nasz kolega Witold Lejk otrzymał od gospodarzy puchar i słowa podziękowania za wytrwałość, konsekwencję, osiągnięcia. A wg nas uczestników także za dbanie o „porządek na obiekcie”. W Poznaniu był to jego 22 nieprzerwany start. A przygodę z tymi zawodami zaczął w Zamościu w 2001r. 22 nieprzerwany start był także udziałem Marka Woźniaka. Obaj z Witoldem zaczęli w Zamościu i deklarują dalszy udział w kolejnych spartakiadach.

Przy czym Witold już wcześniej zadeklarował, że w Poznaniu to był jego ostatni występ sportowy.

Z nieoficjalnych doniesień wiadomo, że niedługo po powrocie z Poznania rozpoczął przygodę z golfem.

Spartakiada to jednak nie tylko zawody sportowe. To przede wszystkim dobry i radosny czas w gronie znajomych lub przyjaciół. Wieczorami odbywają się spotkania w różnej formule (od grilla na świeżym powietrzu, do uroczystego Balu Sportowca, który odbył się na terenie Międzynarodowych
Targów Poznańskich, a kończąc na dyskotece w Klubie Muzycznym Tama).

Coroczne spartakiady rozgrywane w różnych miastach Polski dają też okazję do poznania dotychczas nieznanych miejsc i nawiązania wielu znajomości.

Już po zakończeniu zawodów, gospodarze oddali hołd zmarłemu w 2021r. radcy prawnemu Andrzejowi Josse, który był twórcą zawodów. Na jego grobie złożono kwiaty z podziękowaniem.

Fotorelacja ze Spartakiady: https://www.facebook.com/spartakiadaprawnikow2023

W przyszłym roku zawody odbędą się w Spale i dlatego już teraz zachęcamy do wzięcia w nich udziału.

ze sportowym pozdrowieniem,
r.pr. Marek Foryś