Radca prawny Marcin Zawisza na czele Rady ds. Mężczyzn w Gdyni. Nowe pole do współpracy z samorządem!

W październiku 2025 r. zainaugurowała swoją działalność Rada ds. Mężczyzn w Gdyni. Przewodnictwo w tym nowym organie doradczym objął członek naszej Izby – r.pr. Marcin Zawisza. Powołanie radcy prawnego na to stanowisko otwiera nowy rozdział w dialogu społecznym, kładąc silny nacisk na profesjonalizację wsparcia i edukację prawną.

Rada, pod kierownictwem mecenasa Zawiszy, błyskawicznie przeszła do etapu operacyjnego. W pierwszych tygodniach przyjęto regulamin oraz wyznaczono pięć strategicznych grup roboczych, które zajmą się kluczowymi wyzwaniami:

  • ojcostwem i relacjami rodzinnymi,
  • dobrostanem psychofizycznym,
  • edukacją i rozwojem,
  • kulturą i tożsamością,
  • zaangażowaniem społecznym.

Gremium wydało już pierwsze rekomendacje dla miasta, dotyczące m.in. prewencji (ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu) oraz poprawy dostępności informacji o wsparciu w sytuacjach kryzysowych.

Istotnym elementem strategii nowej Rady jest ścisła współpraca ze środowiskiem prawniczym. W oficjalnym stanowisku czytamy, że inicjatywa ta ma być pomostem między potrzebami społecznymi a ekspercką wiedzą prawną:

„Rada dostrzega istotną przestrzeń do współpracy z OIRP, obejmującą nie tylko edukację prawną i upowszechnianie wiedzy o dostępnych środkach wsparcia, lecz także wspólne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu, wzmacniania kompetencji obywatelskich oraz budowania świadomego i odpowiedzialnego udziału mężczyzn w życiu społecznym.”

Celem Rady nie jest tylko diagnozowanie problemów, ale proponowanie rozwiązań, które są skuteczne i osadzone w realiach prawnych. Jak podkreślają twórcy inicjatywy, połączenie perspektywy społecznej z doświadczeniem radców prawnych jest kluczowe dla powodzenia misji:

„Synergia doświadczenia samorządu radcowskiego z perspektywą wypracowywaną w Radzie może realnie przyczynić się do tworzenia rozwiązań bardziej dostępnych, inkluzywnych i opartych na rzetelnych podstawach prawnych, a tym samym – do skuteczniejszego rozwiązywania problemów, z jakimi mierzą się mężczyźni w różnych etapach życia.”

Serdecznie gratulujemy Mecenasowi Marcinowi Zawiszy objęcia tej funkcji i życzymy sukcesów w realizacji ambitnych planów, które mogą stać się wzorem dla innych samorządów w Polsce.

zdjęcia : gdynia.pl