Trzecia rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Dziś mijają trzy lata od tragicznej śmierci Prezydenta Pawła Adamowicza, zmarłego w wyniku ran odniesionych na skutek zamachu na jego życie przeprowadzonego podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Paweł Adamowicz przez cały czas trwania swojej prezydentury był jednocześnie radcą prawnym zrzeszonym w naszym samorządzie zawodowym oraz wybitnym społecznikiem, jego działania ukształtowały Gdańsk jako miasto oparte na czterech solidnych fundamentach: wolności, solidarności, równości i otwartości.

W szczególnym dniu trzeciej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza, obserwujemy, że jego wysiłek oraz starania w krzewieniu idei i rozwijania społeczeństwa obywatelskiego nie pójdzie na marne. Paweł Adamowicz marzył o utworzeniu think-thanku, który będzie platformą dialogu, wymiany doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk dla aktywnych obywateli, działaczy społecznych, szczególnie dla młodych polityków i samorządowców.

W Gdańsku działać będzie Instytut Pawła Adamowicza. Instytut ma służyć:
👉 umacnianiu wartości demokratycznych, praw i wolności człowieka i obywatela
👉 umacnianiu praworządności oraz zasad państwa prawa
👉 wspieraniu wolności mediów i prawa do rzetelnej informacji, przeciwdziałaniu mowie nienawiści
👉 aktywizacji społecznej i obywatelskiej, urzeczywistnianiu idei społeczeństwa obywatelskiego
👉 rozwijaniu idei samorządności, wspieraniu w rozwoju jednostek samorządu terytorialnego
👉 upowszechnianiu wiedzy o przebiegu i znaczeniu przemian demokratycznych w Polsce i w Europie, w szczególności o roli Solidarności
👉 upowszechnianiu wiedzy o współczesnej historii Polski w celu kształtowania nowoczesnego modelu patriotyzmu oraz umacnianiu tożsamości narodowej
👉 badaniu i wspieraniu działań na rzecz integracji cudzoziemców oraz tolerancji wobec mniejszości
👉 wzmacnianiu idei i inicjowaniu działań na rzecz integracji europejskiej.

Warto również w dniu rocznicy śmierci Prezydenta Pawła Adamowicza przypomnieć stanowisko Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 21 stycznia 2019 r. dotyczące mowy nienawiści, w którym radcowie prawni potępili używanie mowy nienawiści w debacie publicznej oraz zwrócili się ze szczególnym apelem. Uznaliśmy, że apel ten dziś należy powtórzyć i wsłuchać się w jego przesłanie.

“Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych zwraca się z apelem do wszystkich sił politycznych, do osób nadzorujących publiczne media, do Rady Mediów Narodowych, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, by niezwłocznie podjąć działania mające na celu wyrugowanie mowy nienawiści z polskiego życia publicznego. Zachęcamy do budowy stabilnego Paktu na Rzecz Walki z Mową Nienawiści. Tylko tak, bezstronnie, apolitycznie możemy wspólnie zwalczać to niebezpieczne i haniebne zjawisko, które przyczynia się do niszczenia zarówno kultury politycznej, jak i kultury debaty w Rzeczpospolitej Polskiej.” (https://kirp.pl/stanowisko-prezydium-krajowej-rady-radcow-prawnych-z-dnia-21-stycznia-2019-roku/)