Sprawozdania ze spotkania Prezydium KRRP, a także ośmiu komisji stałych przy KRRP oraz Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji – 3-5 września 2021r.

W dniach 3-5 września br. w Warszawie odbyło się pierwsze w XI kadencji wspólne stacjonarne spotkanie Prezydium KRRP, ośmiu komisji stałych przy KRRP oraz Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele OIRP w Gdańsku, którzy są członkami komisji KRRP: Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów, Aplikacji, Etyki i Wykonywania Zawodu, Wspierania Rozwoju Zawodowego, Zagranicznej, Praw Człowieka oraz Promocji Zawodu.

Obrady otworzył Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik. Omówił zadania i cele stojące przed samorządem radcowskim i każdą z komisji stałych. Podkreślił, że ważnym aspektem działania wszystkich komisji jest ich synergia, a ponadto współdziałanie z komisjami przy okręgowych izbach radców prawnych.

W czasie spotkania poruszono tematykę procesu realizacji projektów KRRP, informatyzacji jednostek samorządowych oraz wsparcia izb okręgowych i planowania działań z okazji jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych.

Drugiego dnia obrad spotkano się w gronie poszczególnych komisji. Przedstawiciele OIRP w Gdańsku uczestniczyli w całodziennych posiedzeniach swoich komisji. W pierwszej części dnia zorganizowano spotkania z ekspertami, którzy podzielili się konkretną wiedzą przydatną dla działania samorządu radcowskiego (m.in. z zakresu zarządzania zmianą, komunikacji, marketingu, wzajemnych zależności pomiędzy państwa, prawa i polityki).

W drugiej części dnia obrad komisji, ich członkowie omawiali szczegółowo plany pracy oraz budżety komisji na rok 2022.

Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów (członkini Anna Kluczek-Kollar) omówiła m.in. sprawy organizacji przez KRRP turniejów arbitrażowych dla studentów i aplikantów radcowskich oraz turniejów mediacyjnych dla uczniów i aplikantów radcowskich, a także uczestnictwo członków komisji w procesie konsultacji projektów legislacyjnych dotyczących arbitrażu i mediacji. Poruszono również zagadnienia związane z tworzeniem przy KIRP sądu polubownego (arbitrażowego).

Komisja Aplikacji (przewodniczący Bartosz Szolc-Nartowski) dyskutowała nad kształtem rozwiązań służących podniesieniu jakości procesu dydaktycznego na aplikacji i kierunkiem zmian w regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej. Akcentowano konieczność wsparcia izb okręgowych w procesach planowania zajęć i ich ewaluacji.

Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu (członkini Joanna Gibas – Kobierecka) omówiła projekty stanowisk i odpowiedzi Komisji na liczne pytania radców prawnych. W szczególności Komisja omówiła projekt stanowiska w sprawie odpowiedzi na pytanie zadane przez Dziekana OIRP w Łodzi w sprawie dopuszczalności świadczenia pomocy prawnej przez aplikantów radcowskich w formie jednoosobowej działalności gospodarczej , której przedmiotem jest działalność prawnicza (PKD 69.10.Z).

Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego (członek Krzysztof Jóźwiak) dokonała podsumowania obecnej działalności, w tym między innymi przeprowadzanie zbierania ofert na kasy fiskalne on-line oraz działań związanych z utworzeniem jednej domeny pocztowej do wykorzystania przez radców prawnych. Ponadto prowadzono rozmowy na temat dalszych działań komisji. Szczególną uwagę poświęcono przeprowadzeniu Forum Młodych Radców Prawnych, webinaru związanego z LegalTechem oraz konkursu na innowacyjne rozwiązanie mające na celu wspierania rozwoju zawodowego.

Komisja Praw Człowieka (członkini Magdalena Krzyżanowska – Mierzewska) omówiła zasady zajmowanie stanowisk w sprawach objętych kompetencją Komisji. Zaplanowano również cykl comiesięcznych seminariów pt. „Czy prawa człowieka są sexy? Nienudno o prawach człowieka.” Członkowie Komisji zaproponowali, aby podręcznik dotyczący edukacji prawnej stworzony przez Komisję Edukacji KRRP został rozszerzony o kwestie dotyczące praw człowieka. Na obchody 40-lecia samorządu radcowskiego zaproponowano dwa wydarzenia pod auspicjami Komisji: grę miejską szlakiem praw człowieka w Gdańsku, escaperoom z pytaniami z obszaru prawno-człowieczego oraz debatę w Europejskim Centrum Solidarności z udziałem przedstawicieli sędziów oraz Fundacji Court Watch. Komisja omówiła również szczegółowo plan pracy na rok 2022.

Komisja Promocji Zawodu (członek Tomasz Palak) odbyła dyskusję w zakresie możliwości wprowadzenia obecności radców prawnych w popkulturze i współpracy influencerskich w tym zakresie. Zapoznała się także z zestawem narzędzi wspierających obecność w mediach społecznościowych i pomagających w jej automatyzacji. Podsumowano oraz zaplanowano dalsze działania w zakresie dotychczasowych projektów Komisji, między innymi promocję 40-lecia zawodu i wyszukiwarki radców prawnych oraz stworzenia słownika pojęć prawnych dla osób głuchych

Spotkanie Prezydium KRRP, komisji oraz OBSiL zakończyło się wspólnym wystąpieniem przewodniczących komisji, podczas którego omawiali oni dotychczasowe i planowane działania oraz główne zadania stojące przed każdą z komisji w roku 2022.