Spotkanie z Prawnikami Zagranicznymi – WŁOCHY– Podsumowanie

Spotkania z Zagranicznymi Prawnikami – WŁOCHY– Podsumowanie

Za nami dwa spotkania z cyklu Spotkań z Prawnikami Zagranicznymi organizowanego przez Komisję ds. współpracy z zagranicą OIRP Gdańsk. 31 maja 2022 r. zorganizowaliśmy wspólnie z zaprzyjaźnioną Izbą Adwokacką z Werony seminarium poświęcone wymianie informacji na temat przepisów prawa związanych z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, we Włoszech przez Polaków i w Polsce przez Włochów.

W seminarium wzięli udział adwokaci Michele Zantedeschi i Nicola Bonetti, a Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku reprezentowały radczynie prawne Katarzyna Ludwichowska i Hanna Woźniak.

Nasi prelegenci przedstawili wprowadzenie do różnych form aktywności gospodarczej we Włoszech oraz w Polsce, omówili zasady funkcjonowania spółek we Włoszech i w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem podobieństw i różnic, a także mec. Bonetti zaprezentował temat odpowiedzialności karnej spółek we Włoszech.

Z kolei 21 czerwca 2022 r. gościliśmy Panią mecenas Angelika Niewadzi, adwokatkę włoską polskiego pochodzenia, partnerkę w kancelarii Fazzari Tomezzoli Niewadzi STUDIO LEGALE z siedzibą w Weronie oraz Studio Legale avv. Angelika Justyna Niewadzi w Mantui, która świadczy dwujęzyczną pomoc prawną dla klientów indywidualnych i podmiotów gospodarczych w zakresie prawa cywilnego, handlowego, rodzinnego i karnego.

Dowiedzieliśmy się sporo o wykonywaniu zawodu adwokata w Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Włoch i drodze do uzyskania włoskich uprawnień adwokackich.

Największe zainteresowanie uczestników wzbudził temat warunków integracji w świetle decyzji Krajowej Rady Prawniczej oraz zwolnienie z egzaminu umiejętności.

Bardzo się cieszymy, że podczas obydwu spotkań frekwencja dopisała, a wśród uczestników naszego spotkania byli zarówno radcowie prawni i adwokaci z wielu stron Polski, jak i z Włoch.