AKTUALIZACJA daty – Spotkania z Prawnikami Zagranicznymi – radca prawna dr Małgorzata Kozak

Szanowni Państwo,

Komisja ds. współpracy z zagranicą OIRP w Gdańsku serdecznie zaprasza Państwa na kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań z prawnikami zagranicznymi.

Temat spotkania: Problem praworządności w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Spotkanie odbędzie się online za pośrednictwem platformy ZOOM w dniu 6 Października 2022 r. (czwartek) w godz. od 17.00 do 19.00.

 LINK DO SPOTKANIA

Traktat UE stanowi, że Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego i poszanowania praw człowieka. Oznacza to, że rządy prawa są jedną z podstawowych wartości UE, a państwa członkowskie są zobowiązane do stania na straży między innymi wolności i demokracji. Jednocześnie, w ciągu ostatnich kilku lat Trybunał Sprawiedliwości UE został skonfrontowany z jaskrawymi naruszeniami jej podstawowych wartości przez Polskę.

Jakie znaczenie ma orzecznictwo Trybunału dla prowadzenia spraw w Polsce?

W trakcie seminarium, r. pr. dr Małgorzata Kozak przedstawi orzecznictwo Trybunału odnoszące się do naruszenia zasady praworządności. Następnie odbędzie się dyskusja dotycząca wpływu omawianych orzeczeń na sprawy przed polskimi (i nie tylko) sądami.

Małgorzata Kozak jest radcą prawną i adiunktką w Szkole Prawa na Uniwersytecie w Utrechcie. Specjalizuje się w prawie ochrony konkurencji i prawie Unii Europejskiej. W lutym 2022 wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej (Sped-Pro, T-791/19) przed Sądem UE. W wyroku Sąd uznał, że również w prawie konkurencji (prawie gospodarczym) należy stosować przepisy odnoszące się do wartości w prawie UE (art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej w połączeniu z art. 19 TEU). Sąd nakazał Komisji Europejskiej rozważenie wysuwanych przez skarżącego argumentów dotyczących (braku) niezależności Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w kontekście prawa skarżącego do skutecznej ochrony prawnej.

Dostępna jest publikacja: „Problem praworządności w Polsce w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (2018–2020)” – wstęp, wybór i opracowanie prof. Jan Barcz, prof. Agnieszka Grzelak i Rafał Szyndlauer.

 

https://www.wpia.uni.lodz.pl/files/profiles/258/problem_praworzadnosci_ts_e_book.pdf

 zdjęcie autorstwa: ‘Court of Justice of the European Union’;