Relacja z webinarium: Genocide: the ultimate crime, new routes to justice

W dniu 16 lutego 2021r. Instytut Praw Człowieka IBA zorganizował webinar na temat problemu ludobójstwa Genocide: the ultimate crime, new routes to justice. W webinarze wzięli udział prawnicy z m.in. Wielkiej Brytanii, Sri Lanki, USA, Meksyku, Kanady, Nigerii, Nairobi, Niemiec, Botswany.

Webinar rozpoczął się od przedstawienia przez Rahimę Mahmut, Dyrektorkę Światowego Kongresu Ujgurów na temat sytuacji Ujgurów. Pani Rahima Mahmut podzieliła się osobistymi doświadczeniami dotyczącymi internowania 3 mln Ujgurów w 2017 r.

Wśród zaproszonych prelegentów, którzy przedstawili swoje stanowisko w kwestii ujgurskiej byli: Hon Irwin Cotler, były prokurator generalny Kanady, dr Mark Ellis, Dyrektor International Bar Association, Lisa Nandy, Shadow Secretary of State for Foreign & Commonwealth Affairs (Wielka Brytania), Sir Iain Duncan Smith, były przywódca Partii Konserwatywnej w latach 2001-2003 (Wielka Brytania).

Osią dyskusji były instrumenty i narzędzia interwencji, jakimi może posłużyć się społeczność międzynarodowa i poszczególne państwa, a ponadto czym w istocie jest ludobójstwo, i jak jednoznacznie odróżnić zbrodnie ludobójstwa od długotrwałego naruszania praw człowieka. Prelegenci dyskutowali na temat możliwości, jakie daje Magnitsky Act. Uczestnicy dyskusji wskazywali na konieczność implementacji w poszczególnych krajach aktów prawnych, które będą pozwalały na zastosowanie sankcji wobec osób, które są odpowiedzialne za naruszanie praw człowieka (m.in. zakaz wjazdu do danego kraju, blokowanie aktywów wobec przedstawicieli władz dowolnego kraju, którzy dopuszczają się łamania praw człowieka).

Link do nagrania webinaru:
https://www.ibanet.org/Genocide-the-ultimate-crime-new-routes-to-justice.aspx

Relację sporządziła

dr Marta Dargas-Draganik
radca prawny