Relacja z Międzynarodowego Spotkania Prawników – Twinning Meeting, Gdańsk 2024

W dniach 24 i 25 maja 2024 Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku gościła kolejną edycję międzynarodowego spotkania prawników Twinning Meeting – do Gdańska przyjechały delegacje z Erlangen, Exeter, Leuven, Rennes i Werony.

Pierwszego dnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja dotycząca nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w różnych krajach europejskich. Każda z delegacji przedstawiła rozwiązanie wcześniej znanego uczestnikom kazusu nt. zakupu nieruchomości w ich kraju przez obywateli Ukrainy. Najpierw odpowiedzi udzielał prawnik, a następnie sprawdzaliśmy, jak odpowiedziałaby sztuczna inteligencja. Wnioski były całkiem ciekawe. Póki co jesteśmy lepsi od AI, ale pozostaje pytanie, jak i kiedy to będzie się zmieniać.

Po południu mieliśmy niecodzienną rozrywkę kulturalną – w Akademii Muzycznej odbył się koncert Chóru Izby Adwokackiej w Weronie. Jest to wyjątkowy chór, z pewnością jedyny we Włoszech, a może i w Europie, składający się wyłącznie z prawników. Koncert skończył się wielkimi brawami i bisami.

W sobotę zaprosiliśmy gości na zwiedzanie Gdańska i Gdyni, a wieczorem bawiliśmy się na terenach postoczniowych.

Tegoroczny Twinning Meeting okazał się dużym sukcesem – ugruntowaliśmy dotychczasowe przyjaźnie, zawiązaliśmy nowe, spędziliśmy świetny czas i zaprezentowaliśmy naszym Gościom Trójmiasto.

To drugi Twinning Meeting po pandemicznej przerwie i widać, że zdecydowanie formuła tych spotkań sprawdza się, gromadząc zarówno wieloletnich uczestników spotkań, jak i nowe osoby – zarówno pośród gości jak i zaangażowanych gospodarzy.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w organizację tegorocznego Twinning Meeting!

Za rok widzimy się w Rennes!