Relacja z Lokalnego Konkursu Krasomówczego ELSA z dnia 28 marca – Patronat OIRP w Gdańsku

28 marca 2022 r. po dwóch latach powrócił Lokalny Konkurs Krasomówczy organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. Jest to konkurs z długoletnią tradycją, gdyż była to już XXIV edycja konkursu!

Lokalny Konkurs Krasomówczy to jeden z największych i najważniejszych projektów w kalendarzu ELSA Poland.

Konkurs polega na tym, że studenci wczuwają się w rolę stron procesowych w symulacji rozprawy, która dotyczy stanów faktycznych opracowanych przez prawników specjalizujących się w: prawie karnym, prawie cywilnym i prawie administracyjnym. Celem uczestników jest wygłosić mowę końcową, w której przedstawią odpowiednie argumenty, zależne od stanu faktycznego i roli w jaką się wcielają. Jest to doskonała okazja do tego, aby odkryć, jak wygląda praca prawnika procesowego w praktyce i jednocześnie podnieść swoje umiejętności retoryczne i argumentacyjne.

W gmachu Sądu Okręgowego w Gdańsku rywalizowało trzech uczestników, którzy musieli przygotować mowę końcową do wylosowanego kazusu przygotowanego przez wykładowców z Uniwersytetu Gdańskiego.

Pierwsze miejsce zajął Jakub Mróz, który urzekł jury swoim emocjonującym występem i tym samym otrzymał złoty bilet uprawniający do uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Warszawie. Drugie miejsce zajął Aleksander Piskorz, który również wygłosił fantastyczną przemowę. Trzecie miejsce przypadło studentowi drugiego roku prawa Szymonowi Chmurze.

W jury zasiedli: Wiceprezes Sądu Okręgowego SSO Joanna Łaguna-Popieniuk, dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba, prof. UG, adw. Małgorzata Głódkowska, r.pr. Rafał Torwiński i notariusz Adam Wasak.

Patronami honorowymi konkursu byli Dziekan WPiA UG dr. hab. Wojciech Zalewski, prof. UG oraz Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych r.pr. Magdalena Witkowska.

Partnerami konkursu byli zaś: Izba Notarialna w Gdańsku i Pomorska Izba Adwokacka, Wydział Prawa i Administracji UG oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, będąca Partnerem Głównym ELSA Gdańsk.