Relacja z Debaty pod tytułem „CO NAS OBRAŻA? Granice wolności słowa w Polsce 2023 r.” + link do nagrania.

Szanowni Państwo,

w dniu 4 czerwca 2023 roku o godz. 13:00 podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku, 2-4 czerwca 2023 roku, odbyła się na terenie Europejskiego Centrum Solidarności debata pod tytułem „CO NAS OBRAŻA? Granice wolności słowa w Polsce 2023 r.”.

Inicjatorem i organizatorem debaty była Komisja ds. Praw Człowieka Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

Uczestnikami debaty byli wyśmienici goście, praktycy wykonujący zawody zaufania publicznego:
1. Pani Małgorzata Przybylska – Lewandowska – Sędzia Sądu Rejonowego w Sopocie, Prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.
2. Pan Łukasz Biliński – Sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.
3. Pan Włodzimierz Brazewicz – Sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.
4. Pan Bartosz Szolc – Nartowski – radca prawny, V-ce Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.
5. Pan Radosław Tyburski – aplikant radcowski z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, Komisja ds. Praw Człowieka OIRP w Gdańsku.
Debatę prowadziła Pani Katarzyna Kłobukowska – radca prawny, Komisja ds. Praw Człowieka OIRP w Gdańsku.

Podczas debaty były poruszane następujące zagadnienia:
1) praktyki stosowania przepisów karnych ograniczających prawo do wolności słowa (np. art. 212 k.k., 216 k.k., 135 k.k., 256 k.k., 196 k.k., 261 k.k.), w tym przeciwko dziennikarzom i innym osobom biorącym udział w debacie publicznej;
2) odczucia osób wykonujących zawody zaufania publicznego co do krytyki pod ich adresem w związku z wykonywaniem zawodu;
3) prawa do wolności wypowiedzi sędziów w kontekście spraw sędziowskich zawisłych przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.
Dziękujemy naszym gościom za przyjęcie zaproszenia oraz za udział w debacie, a widzom za bardzo ciekawe pytania podczas 1,5 godzinnej debaty.

Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Poniżej link do debaty:
https://www.gdansk.pl/tv/Jak-wazne-jest-poszanowanie-praw-czlowieka-w-sytuacjach-konfliktow-zbrojnych-i-jakie-powinny-byc-ograniczenia-stosowania-sily-przez-panstwa-i-grupy-zbrojne,v,3840

(proszę zauważyć, że link zapisany jest pod innym tytułem niż tytuł debaty, ale jest to błąd organizatora, należy skopiować link i otworzyć go, a pojawi się poprawny tytuł debaty).