Refleksje nad społeczeństwem i prawem – 9 listopada, wtorek, godz. 18:00

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza Państwa na kolejną odsłonę Wydziału Spraw Fundamentalnych – Refleksje nad społeczeństwem i prawem.

Magda Krzyżanowska–Mierzewska będzie rozmawiała z paniami Urszulą Nowakowską i Mec. Izabelą Duczyńską na temat „Demony nasze powszednie: Jak prawo radzi sobie z przemocą wobec kobiet i z przemocą w rodzinie?”

Wydarzenie objęte jest patronatem Komisji Praw Człowieka Okręgowej Izby Radców Prawnych i gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Iustitia.

⏰ 9 listopada, wtorek, godz. 18:00

❗ INFORMACJE ORGANIZACYJNE ❗
👉 Zapraszamy do Oliwskiego Ratusza Kultury. Zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa w spotkaniu będzie mogło wziąć udział 75 osób

✏ ZAPISY: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl
👉 Spotkanie będzie również transmitowane na stronie www.gdansk.pl oraz na profilu fb Oliwskiego Ratusza Kultury.

Urszula Nowakowska
Prawniczka i feministka, z zamiłowania i pasji działaczka społeczna – założycielka fundacji Centrum Praw Kobiet.
Z powodu zaangażowania w działalność opozycyjną zwolniona z pierwszej pracy w Instytucie Problematyki Przestępczości. Od połowy lat 80. zaangażowana w tworzący się w Polsce niezależny ruch wolnościowy, pokojowy i feministyczny. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego (1989). W pierwszej połowie lat 90. odbywała staże w USA: w Kongresie Stanów Zjednoczonych, Women’s Global Leadership Institute oraz w Center for Reproductive Law and Policy. Po powrocie do kraju w 1994 roku powołała do życia fundację Centrum Praw Kobiet. Była także współzałożycielką Europejskiej Organizacji Kobiet przeciwko Przemocy (WAVE).
W latach 90. pracowała w Sejmie, w Komisji ds. Integracji Europejskiej i Komisji Konstytucyjnej, dzięki czemu w ustawie zasadniczej znalazło się kilka ważnych, przyjaznych kobietom zapisów.
W ostatnich 20 latach brała udział w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych, w tym m.in. w charakterze prelegentki i ekspertki Rady Europy. Jest autorką i współautorką licznych artykułów i publikacji wydawanych przez CPK, w tym poradników prawnych dla kobiet (Jeśli chcesz się rozwieść, Jeśli jesteś ofiarą przemocy i Na rynku pracy), oraz innych opracowań poświęconych równouprawnieniu i przemocy wobec kobiet. Tworzyła bądź współtworzyła programy szkoleniowe CPK dotyczące przemocy wobec kobiet oraz niezbędniki dla profesjonalistów. Realizuje się w pracy legislacyjnej i innych działaniach na rzecz zmiany prawa: była m.in. autorką projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w bliskich związkach oraz licznych poprawek do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz zmian w przepisach dotyczących gwałtu. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Izabela Duczyńska
Magister prawa. Ukończyła studia podyplomowe z prawa medycznego oraz kurs mediatora „Wiosenna szkoła mediacji” organizowany przez Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Izbie Radców Prawnych. Radczyni prawna od 2011 roku (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku), posiadająca własną kancelarię prawną, specjalizująca się m.in w prowadzeniu procesów z prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa karnego. Wolontariuszka współpracująca z Fundacją Centrum Praw Kobiet i innymi organizacjami pozarządowymi, udzielająca porad prawnych, prowadząca szkolenia i warsztaty dotyczące tematyki przeciwdziałania przemocy oraz praw osób doświadczających przemocy. Udzielała porad prawnych osobom pokrzywdzonym przestępstwem w ramach programu Fundusz Pomocy Poszkodowanym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej. Współautorka warsztatów „Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie” (2015) realizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości przy udziale funduszy norweskich. Prowadząca cykl warsztatów dotyczących przeciwdziałania przemocy w ramach projektu “Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet” (2018).
Uczestniczka wielu szkoleń i konferencji z zakresu przeciwdziałania przemocy. Współpracuje z Komisją ds. kontaktu z samorządami, organizacjami pozarządowymi i praw człowieka Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Laureatka tytułu honorowego „Kryształowe Serce Radcy Prawnego 2017”