Raport Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego dotyczący molestowania seksualnego w pracy, na uczelni i w usługach

22 listopada 2022 roku, we wtorek, ukazała się publikacja „Molestowanie seksualne w obszarach kształcenia zawodowego, zatrudnienia i usług – raport z badań ilościowych i jakościowych” przygotowana przez zespół PTPA, pod redakcją prof. Magdy Grabowskiej z Polskiej Akademii Nauk.

Link do raportu:

Najważniejsze wnioski i liczby:

• Molestowanie seksualne jest zjawiskiem powszechnym. Doświadczają go przede wszystkim kobiety, w różnych sferach życia zawodowego, kształceniu zawodowym i usługach.
  • Wśród osób, które wzięły udział w ankiecie zdecydowana większość (powyżej 80%) doświadczyła molestowania w kształceniu zawodowym, miejscu pracy i usługach.
  • Ponad 90% ankietowanych, doświadczyło molestowania w miejscu pracy (przynajmniej raz).
  • 1/5 badanych (19,9%) doświadczyła molestowania w miejscu pracy więcej niż 10 razy co wskazuje na fakt, że dla wielu kobiet molestowanie jest integralną częścią doświadczenia aktywności zawodowej.
  • 85,6% respondentek doświadczyło przekraczających granice zdarzeń w miejscu świadczenia usług przynajmniej raz.
  • Najczęstszą formą molestowania, we wszystkich obszarach jest pogardliwe odnoszenie się do przedstawicieli/przedstawicielek jednej z płci, co wskazuje na „upłciowiony” charakter tej formy dyskryminacji.
  • Wśród osób, które doświadczyły molestowania seksualnego większość wyraziła wobec niego sprzeciw (70% w miejscu pracy, 63,3% w usługach, ponad 40% osób w kontekście kształcenia zawodowego).
  • W większości przypadków sprzeciw nie przynosi skutku.
  • Zdecydowana większość przypadków molestowania, we wszystkich obszarach, pozostaje nieujawniona i niezgłoszona.
  • 46,8% osób, które doświadczyły molestowania seksualnego w pracy definiowało te zdarzenia jako niezgodne z prawem. W kontekście kształcenia zawodowego było to nieco ponad 30%, zaś w przypadku usług nieco ponad 40%.
  • Badanie zostało przeprowadzone od kwietnia do czerwca 2022 roku.

Raport obejmuje przedstawienie wyników analizy ilościowej i jakościowej zjawiska molestowania seksualnego w trzech obszarach – zatrudnienia, kształcenia zawodowego oraz usług.

Analizie ilościowej poddano odpowiedzi 164 osób, które wypełniły rozbudowaną ankietę badawczą dotyczącą doświadczania molestowania seksualnego w wyżej wymienionych obszarach. Dodatkowo przeprowadzono 10 wywiadów pogłębionych z osobami, które doświadczyły molestowania seksualnego.

Raport opatrzony jest wstępem prof. Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS oraz trzema komentarzami dotyczącymi poszczególnych części raportu:

• Kształcenie zawodowe Joanna Grzymała-Moszczyńska – psycholożka społeczna, trenerka antydyskryminacyjna, działaczka społeczna; Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego; Inicjatywa Pracownicza UJ, członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej
  • Zatrudnienie Paulina Gasińska – dyrektorka zarządzająca w mBanku; rzeczniczka etyki; członkini komisji ds. zachowań nieakceptowanych; adwokatka
  • Usługi Marzena Strzelczak – prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu; członkini zarządu CSR Europe; odpowiada za rozwój Karty Różnorodności i współpracę z Platformą Diversity Charters przy Komisji Europejskiej; ekspertka w zakresie zrównoważonego rozwoju

Raport został przygotowany w ramach projektu „Wsparcie dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego”. Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein, Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Więcej o projekcie „Wsparcie dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego” na naszej stronie internetowej.

Przy tej okazji przekazujemy Państwu numer telefonu darmowej pomocowej linii telefonicznej dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego i innych form dyskryminacji ze względu na płeć, obsługiwanej przez profesjonalne prawniczki – 739 975 506.

W razie umieszczania informacji w social mediach prosimy o oznaczenie w poście Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego:

FB: @StowarzyszeniePTPA

Instagram: @ptpa.org.pl

Zachęcamy do kontaktu w sprawie projektu oraz raportu. Chętnie udzielimy wywiadu lub komentarza. Przygotujemy również grafiki dotyczące raportu i danych w nim zawartych zgodnie z zapotrzebowaniem.

Dane do kontaktu w sprawie raportu:

Krzysztof Kumor – prawnik PTPA, koordynator projektu
@: kkumor@ptpa.org.pl
tel.: 535 007 295

Karolina Kędziora – prezeska PTPA
@: kkedziora@ptpa.org.pl
tel.: 665 016 515

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego jest największą w Polsce pozarządową organizacją prawniczą podejmującą tematy dyskryminacji, molestowania i wykluczenia społecznego. Od 2006 roku prowadzimy projekty społeczne, podejmujemy działania na rzecz osób i grup dyskryminowanych i zagrożonych wykluczeniem, wskazujemy prawne standardy antydyskryminacyjne, edukujemy społeczeństwo w zakresie dyskryminacji i wykluczenia oraz jesteśmy stale obecni w debacie publicznej dotyczącej równości.

Koordynujemy rozbudowaną sieć prawników i prawniczek pro bono o zasięgu ogólnopolskim.

Profesjonalnie i z zaangażowaniem prowadzimy działalność w kraju i za granicą poprzez poradnictwo prawne, monitorowanie funkcjonowania państwa oraz edukację antydyskryminacyjną.