Panel dyskusyjny: Granice wolności w nauce. Standard strasburski i orzecznictwo sądów polskich w sprawach cywilnych o naruszenie dóbr osobistych na przykładzie sprawy Filomeny Leszczyńskiej przeciwko Barbarze Engelking i Janowi Grabowskiemu.

Komisja ds. Praw Człowieka OIRP w Gdańsku zaprasza na webinar o granicach swobody badań naukowych, w szczególności granicach wolności w nauce historii w aktualnym otoczeniu prawnym na tle wyroku SO w Warszawie z dnia 21 lutego 2021 r., sygn. akt III C 657/19 w sprawie z powództwa Filomeny Leszczyńskiej przeciwko Barbarze Engelking i Janowi Grabowskiemu o ochronę dóbr osobistych i zadośćuczynienie.
Serdecznie zachęcamy do wysłuchania poglądów wybitnych specjalistów – zawodowych historyków oraz prawników o wolności badań naukowych i debaty publicznej, granicach tej wolności o tworzącej się linii orzeczniczej sądów cywilnych, standardach strasburskich i co z tego wynika dla zawodowych historyków. Moderatorem wydarzenia będzie r. pr. Magda Krzyżanowska-Mierzewska.
Wydarzenie będzie transmitowane w dniu 28 czerwca 2021 roku (poniedziałek) o godzinie 17.00 na stronie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku na Facebooku: https://www.facebook.com/OIRPGdansk
Z zaszczytem przedstawiamy gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie:
dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias:
• doktor nauk prawnych, adiunkt w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk,
• ekspertka Rady Europy i członkini Rady Naukowej Community of Democracies,
• autorka wielu ekspertyz i opracowań przygotowywanych m.in. dla Agencji Praw Podstawowych UE, Rady Europy i organizacji pozarządowych,
• współpracuje z czołowymi organizacjami pozarządowymi w Polsce, w tym z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Stowarzyszeniem Otwarta Rzeczpospolita oraz Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej.
dr hab. prof. uczelni Piotr M. Majewski:
• pracownik Instytutu Historycznego UW,
• historyk dziejów najnowszych,
• w latach 2008 – 2011 pełnił funkcję doradcy w gabinecie politycznym premiera Donalda Tuska,
• w latach 2009 – 2017 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
• 2020 nominowany do Nagrody Literackiej Nike za Kiedy wybuchnie wojna? 1938 Studium kryzysu.
dr hab. Marcin Górski:
• doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Europejskiego Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Łódzkiego,
• Od 2006 r. wykonywał zawód adwokata, a od 2012 r. wykonuje zawód radcy prawnego,
• członek Komisji Praw Człowieka KRRP od 2014 r.
• od 2012 r. dyrektor Wydziału Prawnego Urzędu Miasta Łodzi,
• w swojej praktyce reprezentował klientów w sprawach dotyczących udzielania ochrony międzynarodowej i dotyczących wjazdu i pobytu na terytorium RP (w tym pro bono w ramach programów spraw precedensowych realizowanych przez organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka).
prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej:
• profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego,
• zawodowo od 1979 związany z Instytutem Historycznym UW,
• w latach 1991–1994 pełnił funkcję dyrektora generalnego w Kancelarii Sejmu,
• w latach 1999–2002 pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Warszawskiego,
• powołany na przewodniczącego rady naukowej Domu Historii Europejskiej.
r. pr. Magda Krzyżanowska – Mierzewska:
• absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, LL. M. (European Law), University of Leicester (2005).
• 1998-2018 prawniczka i Head of Division w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu,
• 1993-1998 prawniczka w Sekretariacie Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu,
• doradczyni Human Rights Advisory Panel w misji Narodów Zjednoczonych UNMIK w Kosowie (2008),
• autorka licznych publikacji naukowych i popularyzatorskich o orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, orzecznictwie sądów polskich, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości,
• od 2018 Członkini Rady Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego.