OIRP Gdańsk w Strefie Społecznej Święta Wolności i Praw Obywatelskich (4-5 czerwca 2022 r.) – relacja

Za nami intensywny weekend i udział naszej Izby w Strefie Społecznej Święta Wolności i Praw Obywatelskich (4-5 czerwca 2022 r.). Wydarzenie organizowane przez Miasto Gdańsk, Fundację Gdańską i Europejskie Centrum Solidarności zgromadziło kilkadziesiąt organizacji, które współtworzyły Strefę Społeczną. Przygotowaliśmy dla wszystkich odwiedzających strefę trzy główne aktywności:

I. Panel dyskusyjny “Co sądy mają za uszami? Legitymizacja społeczna wymiaru sprawiedliwości” – 5 czerwca godz. 14:00 (Hala Rzecz Wspólna)Panelistki:r. pr. Magda Krzyżanowska-Mierzewska – Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańskudr Anna Podolska – Wydział Prawa i Administracji UGSSO Ewa Ważny – Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polscer. pr. Magdalena Witkowska – Okręgowa Izba Radców Prawnych w GdańskuSSR Dorota Zabłudowska – Stowarzyszenie Sędziów Polskich “Iustitia”

Moderatorem panelu była r. pr. Agnieszka Budzyńska, Przewodnicząca Komisji ds. Praw Człowieka OIRP Gdańsk. Panel dyskusyjny współorganizowany z Stowarzyszeniem Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych w Polsce.

II. Symulacja rozprawy w sprawie karnej – 5 czerwca godz. 11:30 (Hala Debat)Symulacja rozprawy odbyła się na podstawie scenariusza przygotowanego przez uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, w ramach projektu Fundacji Teneo “Sądzić i być sądzonym”. W rolę “aktorów” wcielili się studenci z Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Gdańsk i Koła Naukowego Prawa Międzynarodowego WPiA UG.

III. Stoisko informacyjne i quiz o prawach człowieka – 4 i 5 czerwca godz. 10:00-18:00 (Hala Rzecz Wspólna). Przez dwa dni nasi radcy udzielali informacji o zawodzie radcy prawnego.

W strefę społeczną zaangażowani byli: r. pr. Agnieszka Andraszak, r. pr. Agnieszka Budzyńska, r. pr. Marcin Drzewicki, r. pr. Adrian Firs, apl. radc. Magdalena Grabowska, r. pr. Tomasz Gryczan, r. pr. Michał Habier, r. pr. Katarzyna Karpińska, r. pr. Magda Krzyżanowska-Mierzewska, r. pr. Jakub Kulczyński, apl. radc. Piotr Makowiecki, apl. radc. Paulina Minkiewicz, r. pr. Sebastian Plata, r. pr. Jakub Puszkarski, r. pr. Mateusz Smoliński, r. pr. Michał Stańczak.