Konferencja OIRP w Gdańsku – Business. Algorithm. Law. 16-18 listopada 2023 r. – RELACJA

W dniach 16-18 listopada 2023 roku miała miejsce druga edycja Międzynarodowej Konferencji w Gdyni, zorganizowanej przez Komisję Legal Tech Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku oraz AEA – EAL European Association of Lawyers. Konferencja stanowiła platformę dla inspirujących dyskusji na temat sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa, otwierając nowe perspektywy dla prawników i biznesu.

W trakcie pierwszego panelu, poświęconego etycznym wyzwaniom sztucznej inteligencji, eksperci, m.in. Iain G. Mitchell, poruszyli kwestie niezamierzonych nieetycznych działań w prawie. Tematykę AI w kontekście bezrobocia omówił Przemysław Polański z Akademii Leona Koźmińskiego, natomiast Riccardo Campa z Uniwersytetu Jagiellońskiego rozważał wpływ regulacji AI na biznes.

Drugim panelem był obszar Metaverse, gdzie Rafał Gabriel Laskowski przedstawił pozytywny wpływ społeczny Metaverse na przykładzie konkretnych projektów. Grzegorz Leśniewski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji skupił się na regulacjach Metaverse, a Tomasz Jaworski z Akademii Leona Koźmińskiego przedstawił siedem zasad rządzących tym wirtualnym światem.

Trzeci panel poświęcono cyberbezpieczeństwu, gdzie omówiono zastosowanie blockchaina w ochronie danych, nowe wyzwania wynikające z technologii kwantowej, rozwój prawa cyberbezpieczeństwa w Chinach, zagrożenia w narzędziach AI z perspektywy lingwisty-prawnika oraz wkład Chin, Japonii i Indii w globalne standardy cyberbezpieczeństwa.

Czwarty panel skoncentrował się na regulacjach AI i ich wpływie na biznes, obejmując tematy przyciągania biznesu i talentów w Hongkongu, zastosowania AI w biznesie i regulacji cyberbezpieczeństwa w Chinach, integracji generatywnej AI w biznesie, oraz regulacji AI w kontekście ryzyka prawnego i efektywności biznesowej w Indiach. Działania legislacyjne dotyczące regulacji AI w Stanach Zjednoczonych przedstawił Michael Baumert z Baumert LLC.

Piąty panel był poświęcony europejskim innowacjom cyfrowym, gdzie Anto Recio z Parku Naukowo-Technologicznego Extremadury przedstawił technologię jako narzędzie efektywności, a Yan Zhenjun z Światowej Inteligentnej Sieci Inkubacji omówił AI i biznesowe inkubacje technologii.

Szósty panel, LegalTech, rozpoczął się od prezentacji Gabrieli Bar na temat AI jako asystenta prawniczego. Iain G. Mitchell omówił narzędzia AI dla prawników w Europie, a Michał Olszewski z Vicarius e-kancelaria przedstawił podejście oparte na danych do generowania przychodów dla prawników.

Zakończenie konferencji zaowocowało refleksjami na temat przyszłości prawa w kontekście AI i cyberbezpieczeństwa, podkreślając potrzebę adaptacji i ustawicznego kształcenia w obliczu szybko zmieniających się technologii. Sesja Q&A wzbogaciła wydarzenie o interaktywność, umożliwiając uczestnikom bezpośrednią wymianę poglądów.

Wnioski z konferencji wskazały, że inteligentne zarządzanie danymi i odpowiedzialne podejście do innowacji są kluczowe dla tworzenia prawa wspierającego postęp, przy jednoczesnym utrzymaniu etyki i bezpieczeństwa. Konferencja nie tylko dostarczyła istotnych wskazówek dla praktykujących prawników, ale także wytyczyła ścieżki dla przyszłych inicjatyw prawniczych i technologicznych.

Zdjęcia – Fot. Krzysztof Nowosielski / Prestiż Magazyn Trójmiejski