Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza dla Mec. Izabeli Duczyńskiej

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, że w dniu 29.06.2021r., r.pr. Izabela Duczyńska z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku otrzymała Gdańską Nagrodę Równości im. Pawła Adamowicza za rok 2020.

Pani Mecenas znalazła się w gronie 9 nominowanych do nagrody kobiet.

Podczas uroczystości wręczenia nagród laureatce towarzyszyli reprezentanci gdańskiego samorządu radców prawnych w osobach r.pr. Magdaleny Witkowskiej – dziekan Rady, r.pr. Anny Kluczek-Kollar – wicedziekan Rady ds. Integracji Środowiskowej i Współpracy Zagranicznej, r.pr. Jakuba Puszkarskiego – członka Prezydium Rady, Kierownik Szkolenia Aplikantów oraz r.pr. Pawła  Czerniawskiego – członka Prezydium rady.

Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza przyznawana jest osobom fizycznym za działalność w czasie ostatniego roku przed jej przyznaniem, tj. 2020, w obszarach:
1) kreowania nowatorskich pomysłów, śmiałych idei, innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie równych szans, sprawiedliwości społecznej lub przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska,
2) codziennej wytężonej pracy na rzecz równych szans, sprawiedliwości społecznej lub przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska,
3) za bohaterski czyn w obronie praw człowieka, sprawiedliwości społecznej lub godności ludzkiej, z narażeniem własnego interesu, zdrowia lub życia.

Tegoroczna – IV już Gala wręczenia nagród – odbyła się wraz z odsłonięciem muralu upamiętniającego zmarłego Prezydenta Pawła Adamowicza, przy ulicy Mniszki 6/7 na ścianie sąsiadującej z domem, gdzie wychowywał się Prezydent. Praca o wymiarach 8×15 m, wykonana w technice malarskiej przez warszawskiego artystę plastyka, architekta i opozycjonistę Jarka Malickiego, przedstawia portret uśmiechniętego Pawła Adamowicza.

Wybór trzech tegorocznych laureatek,  Adriany Dadci Smoliniec, Khedi Alieva oraz Izabeli Duczyńskiej, dokonała kapituła Gdańskiej nagrody Równości, w której skład wchodzą członkowie i członkinie Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania. Nagrody dla laureatek przyznała Pani Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, a nagrodę dla Mecenas Izabeli Duczyńskiej wręczyła Europasłanka Magdalena Adamowicz.

Izabela Duczyńska to wolontariuszka, radca prawna, współpracująca z Fundacją Centrum Praw Kobiet (od 2012 roku) i innymi organizacjami pozarządowymi, udzielająca porad prawnych, prowadząca szkolenia i warsztaty dotyczące tematyki przeciwdziałania przemocy oraz praw osób doświadczających przemocy. Udzielała porad prawnych osobom pokrzywdzonym przestępstwem w ramach programu Fundusz Pomocy Poszkodowanym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej. Współautorka warsztatów “Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie” (2015) realizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości przy udziale funduszy norweskich. Prowadząca cykl warsztatów dotyczących przeciwdziałania przemocy w ramach projektu “Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet” (2018), a także cykle warsztatów dla radnych dzielnic miasta Gdańska oraz instytucji pomocowych (2020).

Izabela Duczyńska, jako radca prawna, działa w zgodzie i z poszanowaniem przepisów prawa, w szczególności w obszarze jej działań znajduje się Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzona w Stambule dnia 11 maja 2011 r. Konwencja ta definiuje przemoc wobec dziewcząt i kobiet jako przejaw dyskryminacji ze względu na płeć. W swoich codziennych działaniach Izabela Duczyńska styka się z wieloma przypadkami uprzedzeń i stereotypów dotyczących kobiet, poprzedzających przemoc. W swojej praktyce zawodowej Izabela Duczyńska kieruje się zasadą, iż przemoc wobec kobiet jest przejawem dyskrymnacji ze wsględu na płeć.

Mecenas Duczyńska jest uczestniczka wielu szkoleń i konferencji z zakresu przeciwdziałania przemocy. Ukończyła między innymi 3-dniowe szkolenie “Praca z kobietami doświadczającymi przemocy” w ramach projektu Instytut Sprawiedliwości dla Kobiet Doświadczających Przemocy, organizowanego przez The Institute of Justice i The Vital Voices przy współpracy z Departamentem Stanów Zjednoczonych (Warszawa, 2018), a także szkolenie “Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa”, zorganizowane wspólnie przez Council of Europe, Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Izbę Radców Prawnych (2018-2019). Prelegentka i uczestniczka seminarium “Training of Lawyers on the Law Regarding Violence Against Women (TRAVAW)”, zorganizowanego przez Komisję Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych (Warszawa, 27.10.2017) oraz uczestniczka konferencji „Prawa kobiet – perspektywa prawna osób wykonujących zawody prawnicze”, zorganizowanej przez Komisję Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych (Warszawa, 16.11.2018). W 2019 ukończyła kurs podstawowy Niebieskiej Linii „Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” .

Laureatka tytułu honorowego „Kryształowe Serce Radcy Prawnego 2017” Od 2020r. Członkini Komisji ds. Edukacji prawnej i pro bono Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

Gdańską Nagrodę Równości im. Pawła Adamowicza Mecenas Duczyńska otrzymała za następujące działania w roku 2020:

– udzielanie porad prawnych w ramach dyżurów prawnych stacjonarnych oraz telefonicznych (w czasie lockdownu podczas pandemii Covid-19), poprze udzielanie informacji i wskazówek o przysługujących klientce prawach, a także pomoc przy redagowaniu koniecznych pism do różnych instytucji,
– sporządzanie poszczególnych pism procesowych, środków odwoławczych, pisemnego formułowania stanowiska pokrzywdzonych w danym postępowaniu, udział w przesłuchaniach w toku postępowania przygotowawczego,
–  reprezentowanie klientek CPK w postępowaniach karnych związanych z przemocą domową,
– udział w projekcie Bezpieczne Schronienie w  Gdańsku – udzielanie kompleksowego wsparcia prawnego mieszkankom schronienia,
– prowadzenie warsztatów dotyczących przeciwdziałania przemocy dla osób pracujących w instytucjach pomocowych.