Pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza

W dniu 14 stycznia 2019 r.,  w wyniku ran odniesionych w zbrodniczym zamachu, zmarł Paweł Bogdan Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska.  Paweł ukończył aplikację radcowską w naszej Okręgowej Izbie i po egzaminie radcowskim w 1996 roku został wpisany na listę radców prawnych.  Jeszcze w okresie aplikacji radcowskiej powierzono Mu funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska, a później przez 20 lat, nieprzerwanie,  był Prezydentem Miasta Gdańska.  Samorząd radców prawnych, jego idee i cele, sformułowane w Rocie Ślubowania Radcowskiego, były Mu zawsze bliskie. Był naszym Kolegą i Przyjacielem. Mimo licznych obowiązków związanych z funkcją  Prezydenta, Paweł uczestniczył regularnie w wydarzeniach samorządu radcowskiego, w tym organizowanych przez nas konferencjach, seminariach i spotkaniach. Wspierał naszą współpracę z prawnikami z innych krajów mającą na celu rozwój demokracji, pozbywania się uprzedzeń i nieufności.  Mogliśmy zawsze na Niego liczyć, prezentując Gdańsk, miasto szczególnie Mu bliskie, jako miasto tolerancji, przyjazne dla mieszkańców i gości. Miarą Jego bliskości ze środowiskiem radcowskim był udział w corocznych spotkaniach Noworocznych, w tym w tym w ubiegłorocznym, na  kilka dni przed śmiercią.

Paweł Adamowicz zrobił wiele dla Gdańska. Odszedł jako Prezydent miasta będącego liderem w rankingach polskich metropolii pod względem jakości życia, miasta o jednym z najwyższych w Polsce wskaźników zadowolenia mieszkańców z miejsca zamieszkania. Pozostawił Miasto, które stało się w Polsce symbolem otwartości (pierwszy w Polsce Model Integracji Imigrantów w 2015 r.), równości (pierwszy w Polsce Model na rzecz Równego Traktowania w 2018 r.; wprowadzenie do wszystkich gdańskich szkół zajęć  z zakresu dyskryminacji i mowy nienawiści). Doprowadził do wytworzenia w mieszkańcach Gdańska poczucia  wspólnoty, czego  wyrazem był ich spontaniczny i gremialny udział  w ceremoniach pożegnania swojego Prezydenta.

Paweł Adamowicz był rzadkim w Polsce przykładem polityka otwartego na poszukiwanie porozumienia, dialogu, ciekawym innych ludzi. Był jednocześnie bezkompromisowym obrońcą fundamentów ładu demokratycznego i praworządności, czemu dawał wyraz uczestnicząc we wszystkich protestach w obronie wolności sądów i niezawisłości sędziów, jakie miały miejsce w Gdańsku.

Podczas ubiegłorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Paweł powiedział:   “Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności”. W tych kilku słowach zawarł sens swojego życia.

Paweł na zawsze pozostanie w naszej pamięci, jako dobry człowiek i wspaniały Kolega.

Dziekan i Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku

 

Plan obchodów rocznicy w Gdańsku:

10 stycznia, piątek

 • godz. 10.00 – nadanie Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Gdańsku imienia Pawła Adamowicza (Kampus Oliwski, ul. Bażyńskiego 4)

11 stycznia, sobota

 • godz. 18.00, ECS – kolędowanie poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza
 • 12 stycznia, niedziela, 28. gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
 • 16.00-21.00, plac przed ECS – koncert

13 stycznia, poniedziałek

 • 10.00 – uroczystość nadania nazwy alei Pawła Adamowicza
 • 17.00, ECS – Wieczór dla Przyjaciela, premiera książki „Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?” autorstwa Katarzyny Żelazek
 • 19.45, okolice Katowni – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w rocznicę zamachu
 • 20.00 – przemarsz ulicami miasta do Bazyliki NMP
 • 20.30, Bazylika NMP – międzywyznaniowa modlitwa przy grobie Pawła Adamowicza

14 stycznia, wtorek

 • 18.00, Bazylika Mariacka – msza św. w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Adamowicza
 • 18.00, Oliwski Ratusz Kultury – „Pamiętamy – koncert dla śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza
 • 15 stycznia, środa
 • godz. 10.00-18.30, ECS – konferencja „Przemoc i polityka”