Wiadomości

17 lipca 2018

Wycieczka na Morawy radców prawnych seniorów – relacja

W Y C I E C Z K A N A M O R A W Y

radców prawnych seniorów w dniach 11- 16 czerwca 2018 roku

Zwiedzane miejsca :

PSZCZYNA

Stara osada śląska nad brzegami rzeki Pszczynki swoim rodowodem sięga X wieku.. Otoczona lasami bogatymi w zwierzynę była od lat wymarzonym miejscem dla możnych i władców.

Najsłyniejszą mieszkanką w Pszczynie była urodzona 140 lat temu księżna Daisy.

Wyrastała ponad przeciętność. Piękna, wykształcona, wywodząca się z dobrego angielskiego domu, uwielbiająca modę i dobrą zabawę, a przy tym wrażliwa na krzywdę innych.

Polowała na afrykańskie lwy, bywała na salonach z europejską śmietanką. Chociaż była rodowitą Angielką, to na kartach historii zapisała się jako księżna ze Śląska z krwi i kości.

To właśnie dzięki interwencji księżnej w Pszczynie pojawiły się łazienki i kanalizacja.

Stokrotkę, symbolizującą postać księżnej, spotkać można w różnych zakątkach miasta.

Dumą Pszczyny jest Zamek i Muzeum Zamkowe, zwane „Polskim Wersalem”. Jest to doskonale zachowana posiadłość z pieczołowicie odtworzonymi wnętrzami i wyposażeniem.

Na pierwszym piętrze zamku mieści się Sala Lustrzana pełniąca obecnie funkcję sali koncertowej.

Piękny jest Park Zamkowy, gdzie wśród starodrzewu i rozlewisk rzeki snują się romantyczne ścieżki, mosty łukowe, stawy w stylu angielskim, wysepki i malownicze rozlewiska.

Do najciekawzych obiektów zabytkowych należą dwór Ludwikówka, pawilon herbaciany, Brama Chińska, piwnica lodowa i małe kapliczki.

W części parku atrakcją jest Skansen – zagroda wsi pszczyńskiej. Zgromadzono w nim najcenniejsze zabytki oryginalnej drewnianej architektury ludowej, pochodzące z okolicznych wsi. We wnętrzach można zobaczć charakterystyczne dla regionu sprzęty i narzędzia. Najstarszym zabytkiem jest spichlerz dworski z Czechowic. Atrakcją jest również stodoła ośmioboczna z Kryr, chałupa z Grzawy, kuźnia i młyn wodny.

Do zespołu pałacowego należą również powozownia , ujeżdżalnia, stajnie oraz garaże.

Najstarszym zachowanym w nienaruszonym stanie zabytkiem jest prowadząca do zamku Brama Wybrańców.

Tuż obok zamku rozciąga się zabytkowa starówka, której układ urbanistyczny przetrwał od średniowiecza w nienaruszonym stanie. Jej centralną częścią jest rynek otoczony kamieniczkami, ratuszem i kościołami. Z rynku rozchodzą się urokliwe uliczki i główny deptak Pszczyny.

Ołomuniecki zegar astronomiczny znajduje się w północnej fasadzie ratusza. Umieszczono go w ostrołukowej niszy o wysokości 14 metrów.

Teraz wygląd zegara właściwie w niczym nie przypomina dawnego. Dekoracja składa się z medalionów umieszczonych po bokach niszy. Przedstawiają one prace charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy w roku. W łuku niszy jest motyw konnej procesji. Na dole umieszczono portrety ukazujące przedstawicieli klasy robotniczej.

Pszczyna to miasto niezwykłe i wyjątkowe.

BRNO

Położone u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw.

Znajdują się tu teatry, filharmonia, odbywają się międzynarodowe festiwale muzyczne i naukowe.

Najważniejsze zabytki Brna zlokalizowane są w pobliżu Starówki. Poza ścisłym, historycznym centrum leży Twierdza Spilberk i zabudowania targowe.

Katedra św. apostłów Piotra i Pawła, zwyczajowo zwana Petrow, to oryginalna romańska świątynia następnie przebudowana w stylu gotyckim. Wznosi się na skalistym cyplu bezpośrednio w centrum miasta.

Dwie charakterystyczne wieże Katedry dominują nad całą Starówką. Świątynia pięknie prezentuje się z zewnątrz. W środku znajdują się

cenne zabytki – autentyczny gotycki ołtarz i piękne witraże w prezbiterium.

Wewnątrz katedry przyciąga uwagę uderzająco piękny posąg madonny z dzieciątkiem z okresu około roku 1300, będący późnogotycką Pietą, kilka ołtarzy barokowych i ambona. W wieży mieści się też skarbiec, w którym zgromadzone są tkaniny liturgiczne, monstrancje, kielichy i inne obiekty religijne. W krypcie katedry zachowany jest kościół z połowy 12 wieku. Wizerunek świątyni umieszczony jest na czeskiej monecie 10-koronowej i jest jednym z symboli miasta.

Katedra jest również znana ze swojego pierścienia dzwonów, które biją w południe każdego dnia o godzinie 11 rano. Południe o godzinie 11 ma swoje znaczenie historyczne. Przypomina wydarzenia, kiedy w Brnie obrońcy usiłowali wytrzymać szwedzkie oblężenie w czasie wojny trzydziestoletniej. Według legendy, po trzech miesiącach oblężenia general szwedzki powiedział, że jeśli nie zdobędzie miasta do południa skończy wojnę. Dowódca czeski obawiał się, że nie utrzyma miasta do południa i użył podstępu, uruchomił dzwony o godzinę wcześniej. Wojska szwedzkie odstąpiły od oblężenia a miasto jako jedyne na Morawach nie zostało zdobyte.

Słynne są brneńskie pałace mieszczańskie – wśród nich to – renesansowy Dům pánů z Lipé, neorenesansowy Kleinův palác oraz secesyjny Dům u Čtyř, wszystkie trzy przy Náměstí Svobody; barokowy Schrattenbachův palác poza tym też budynki zajmowane obecnie przez administrację miejską i uniwersytet.

Pozostałości dawnych murów miejskich, znajdują się w niewielkiej odległości od Katedry św. Piotra i Pawła.

Ważnym zabytkiem jest Kościół świętego Jakuba.

Świątynia ufundowana została w XIII wieku przez bogatego niemieckiego mieszczanina. Wnętrze jest niezwykle jasne, przestronne. Są tu pięknie zdobione, ciemnobrązowe ławki – autentyczne z XVIII wieku, a także Krzyż z XIII wieku i płyty nagrobne pochodzące z XVIII wieku.

W pobliżu kościoła znajduje się wejście do krypt.

Znajdują się tu także niecodzienne rzeczy. :

U wejścia do starego ratusza wisi smok wyglądający jak krokodyl. Ściany jednego z kościołów ozdabia ni mniej ni więcej tylko gołodupiec. Na głównym placu miasta stoi wielki wibrator, na którym umieszczony jest zegar.

Rynek to centralny plac starego miasta w Brnie. Ma nietypowy, trójkątny kształt. Znajduje się przy nim kilka ciekawych budynków, m.in. Dom pod Czterema Gburami, Pałac Szwanzów – XVI-wieczna kamienica ze zdobionym frontonem, Pałac Kleinów z XIX w. z nietypową fasadą z elementami z żelaza, a także muzea i galerie.

W centrum Brna na targu warzywnym stoi jedna z najpiękniejszych fontann barokowych – fontanna Parnas.

Jej basen ma kształt gwiazdy sześcioramiennej, woda wpływa do niego z trzech metalowych rzygaczy, przedstawiających idealistyczne barokowe podobizny delfinów. Fontanna ma przypominać jaskinię i jest bogato zdobiona wieloma alegorycznymi postaciami i mitycznymi zwierzętami.

Teatr – Mahenove Divadlo słynny jest z zastosowania po raz pierwszy w Europie światła elektrycznego – wcześniej aktorzy grali a publiczność oglądała spektakle przy świetle świec.

Na południe od budynku teatru można zobaczyć ostatnią już zachowaną bramę miejską. Wchodziła ona niegdyś w skład średniowiecznych fortyfikacji okalających miasto. Fortyfikacje skutecznie broniły miasto. Jedynie Napoleonowi udał się wtargnąć do Brna.

W Muzeum Moraw prezentowany jest między innymi słynny posążek Venus z Vestonic. Tej opływowej, dość „przy kości”. Ciekawo, bogato zdobione jest barokowe wnętrze kościoła Pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

Funkcjonuje tu Targ Zielny, zwany jest także „kapustnym”. To tradycyjne miejsce handlowe, gdzie po dziś dzień rozstawia się stragany i sprzedaje najróżniejsze towary.

Willa Tugendhatów to atrakcja architektoniczna. Chociaż to budynek mieszkalny, wpisana została na listę UNESCO, a to dlatego, że stanowi idealny przykład budynku mieszkalnego wybudowanego w stylu modernistycznym.

Jego projektantem był słynny architekt niemiecki,który stworzył to dzieło dla bogatej rodziny żydowskiej.

W mieście znajduje się wiele wyjątkowych budynków. Należą do nich również budowle sakralne. Na niewielkiej powierzchni centrum Brna znajduja się liczne kościoły, od gotyckich po modernistyczne, wszystkie z niepowtarzalną atmosferą. Do najznakomitszych należą Bazylika Wniebowzięcia Marii Panny, Katedra Św. Piotra i Pawła, Kościół Św. Jakuba, Kościół Św. Michała, Koścół Św. Tomasza, Kościół Św. Marii Magdaleny i inne.

Zamek Špilberk już od ponad siedmiu stuleci stanowi dominantę Brna.

Główny zamek królewski i siedziba margrabiów morawskich przeistoczył się w potężną barokową twierdzę, będącą koszarami oraz najcięższym więzieniem w monarchii austriackiej – słynnym „więzieniem narodów”. Dziś jest jednym z najważniejszych centrów kulturalnych miasta.

W miesiącach letnich życia nabierają także dziedzińce i pozostałe pomieszczenia, goszcząc różne wydarzenia kulturalne, koncerty, przedstawienia teatralne i widowiska historyczne. Z galerii widokowej wieży narożnej rozciąga się jedyny taki widok na Brno i jego okolice.

Uwagę zwraca także kolumna morowa, zbudowana w podzięce za uwolnienie od epidemii. Brnensky orloj to charakterystyczny czarny monument, będący zegarem astronomicznym. Każdego dnia o godzinie 11 zegar uwalnia szklane kulki, które można sobie zabrać.

Zameczek myśliwski Promnice to jeden z najcenniejszych zabytków śląskiej kultury XIX wieku. Położony jest malowniczo w dawnej puszczy pszczynskiej, reprezentuje unikalny na skalę europejską typ rezydencji leśnej. Przez wieki Promnice były w posiadaniu wielkich rodów. Zameczek w stylu angielskiego neogotyku powstał w drugiej połowie XIX wieku. Po kilku latach spłonął. Wzbogacony o nowe elementy został odbudowany. Jest harmonijnie wkomponowany w leśny krajobraz. Ta przepiękna leśna rezydencja stworzona została dla najznakomitszych europejskich gości. Zameczek odziedziczył Jan Henyk XV Ferst von Pless. Rodzina książęca przebywała w zameczku tylko z okazji polowań. Miejsce to szczególnie upodobała sobie żona Jana Henryka XV księżna Daisy. Książę Jan Henryk XV był ostatnim właścicielem zameczku. Po jego śmierci zameczek stał się własnością Skarbu Państwa.

Sławków

Miasto przeżywało okres szczytowego rozwoju do XIII wieku dzięki występowaniu na jego terenie złóż ołowiu i srebra oraz dzięki usytuowaniu na szlaku handlowym z Krakowa do Wrocławia.

Wyczerpywanie się złóż kruszcowych doprowadziły w XIV w. do utraty pierwotnego znaczenia i do szybkiego upadku miasta. W XV w. miasto przeżyło szereg najazdów oraz wielki pożar, który je zniszczył prawie całkowicie. Sławków stawał się powoli miastem rolniczym.

W wyniku trzeciego rozbioru Polski miasto weszło w skład Królestwa Prus, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego.

Do zabytków Sławkowa należą :

Średniowieczny układ starówki sławkowskiej z centralnie położonym kwadratowym rynkiem wpisany jest do rejestru zabytków. Przetrwał on bez większych zmian od średniowiecza. Z powodu licznych pożarów nie zachowała się do naszych czasów wcześniejsza drewniana zabudowa Rynku.

Budynek dawnej karczmy zwanej Austerią, drewniany, z podcieniem. Austeria to dawne określenie karczmy o wysokim standardzie. Budynek przykryty jest polskim dachem łamanym pokrytym gontem i wspartym od strony frontowej na sześciu kamiennych kolumnach tworzących podcienie. W części tylnej znajduje się wozownia i stajnia.

Plebania przy kościele par. p.w. Podwyższenia Krzyża i św. Mikołaja to malowniczy przykład architektury dworkowej. Wolno stojący budynek usytuowany jest w ogrodzie w pobliżu kościoła św. Krzyża. Przykryty wysokim łamanym dachem polskim krytym gontami.

Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie, XIII-wieczny to zamek obronny. Dziś widoczne są jedynie ruiny wieży mieszkalnej.

Austerlitz – miejsce bitwy z 2 grudnia 1805 roku Napoleona z wojskami trzeciej koalicji.

Dążenia imperialistyczne Napoleona zagrażały mocarstwom europejskim. Szwecja, Wielka Brytania, Autria i Królestwo Neapolu zawiązały koalicję i rozpoczęły wojnę z Francją. Na czele wojsk francuskich stanął Napoleon ( ok.71.000 żołnierzy ), Połączonymi siłami austro- rosyjskimi ( ok. 92.000 żołnierzy ) dowodził Michaił Kutuzow i Jan Lichtenstein.

Początek bitwy miał miejsce o godz. 7 rano poprzez uderzenie na prawe skrzydło francuskie w okolicach wsi Telenice i Sokolnice. Wykorzystując górzyste usytuowanie terenu Napoleon zdołał rozdzielić wojska nieprzyjaciela w okolicach Wzgórza Prackiego. Dalsza walka doprowadziła do rozbicia całego lewego skrzydła armii austriacko-rosyjskiej, a w konsekwencji ucieczki z pola bitwy i wygranej Napoleona.

Sukces Napoleona historycy wojskowości określili jako drugie, po Kannach Hannibala, arcydzieło taktyczne w historii wojen.

Podpisany 26 grudnia 1805 roku traktat pokojowy w pałacu prymasowskim w Preszburgu (obecnie Bratysława) zakończył wojnę z trzecią koalicją antyfrancuską.

Valehrad

macierzysty klasztor uplasowany przez króla Przemysła Ottokara I i biskupa ołomunieckiego Roberta.

W prawej nawie bazyliki Wniebowzięcia NMP, niewielkich rozmiarów obraz, przedstawiający świętych Cyryla i Metodego, namalowany przez Jana Matejkę, podpisany jako Dar Narodu Polskiego dla Bazyliki Welehradzkiej. Matejko, po ojcu, był z pochodzenia Czechem.

Vatlice

Miejscowość do 1919 należała do Dolnej Austrii. Z powodu ważnej linii kolejowej przebiegającej przez miasto przyłączono je do Czechosłowacji wbrew racjom narodowościowym.

Pierwotnie gotycki zamek z XIII wieku został przebudowany w stylu renesansowego, a później barokowego zamku.

Zamek składa się z trzypiętrowych budynków z czterema skrzydłami ze stajnią, ujeżdżalnią, galerią, rokokowym teatrem i wozownią. Z okresu renesansu są zachowane dwie narożne wieże, które wiodą od niskich bocznych skrzydeł otaczających budynek główny. Przednia fasada budynku zamkowego jest bogato zdobiona portalem wejściowym i wieżą. Posiada bogato wyposażone wnętrza. Park zamkowy posiada rozległy widok

Pałac w Lednicach

Dawniej na miejscu dzisiejszego pałacu stała twierdza, którą margrabia Przemysł podarował Lichtensteinom. W XVI wieku twierdzę przebudowano na renesansowy pałac, który w następnym stuleciu przebudowano na rezydencję barokową. W XVIII wieku przebudowano obiekt po raz ostatni – tym razem nadając mu styl nowogotycki. Fasady zostały wtedy ozdobione licznymi balkonami, wieżyczkami, wykuszami itp.

W XIV wieku Liechtensteinowie kupili znajdujący się niedaleko pałac w Vatlicach, a z terenów otaczających obydwie rezydencje utworzyli park. Nieopodal zamku powstały w tym czasie oranżeria i minaret. W XIX wieku cały teren urozmaicono jeszcze wieloma zabytkowymi dziś budowlami.

Dostępna jest pałacowa oranżeria. W pałacu mieści się również akwarium. W parku pałacowym i okolicy można również wejść na minaret oraz zwiedzić sztuczne ruiny zameczku

Trebicz

Historycznie Třebíč znajduje się na Morawach. Pierwsza pisemna wzmianka o Třebíču pochodzi z 1277 roku. Prawa miejskie otrzymał on w roku 1355. W okresie swojego największego rozwoju – XVI-XVII wiek – był to jeden z trzech głównych ośrodków Moraw, obok Brna i Ołomuńca. Przemiany XIX wieku w dużej mierze Třebíč ominęły, przez co stracił swoje znaczenie. W 1933 w miejscowości powstał jeden z zakładów Baty.

Trebicz jest jednym z najbardziej zabytkowych miast w kraju. Posiada świetnie zachowany zespół staromiejski z rynkiem o powierzchni 22 000 m², którego symbolem jest tzw. „Wieża Miejska” przy kościele św. Marcina. Na drugim brzegu Igławy znajduje się dawna dzielnica żydowska z kirkutem oraz renesansowy zamek, romańska bazylika. Bazylika oraz dzielnica żydowska znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jaskinie Punkevni

Są to najwspanialsze i najbardziej poszukiwane jaskinie Morawskiego Krasu – leżą dwa kilometry od Skalnego Młyna. Przestrzeń Przedniej katedry strzeże największy stalaktyt jaskini – Strażnik. Syfonowy korytarz wiedzie dalej do Glinianych Sal, które sąsiadują za Średnią katedrą. Tu znajduje się niedostępny Kryształowy korytarz. Za korytarzem opada dno jaskini do Tylnej katedry, skąd dochodzi się aż na dno Macochy. Dalej zaczyna się tzw. Mokra droga – spływ łódeczkami po podziemnej rzeczce Punkvi. Jaskinie między dnem Macochy a Pustým žlebem są wynikiem działalności silnego prądu wody, która tutaj pod ciśnieniem szukała drogi na powierzchnię.

Stropy i ściany korytarzy są pełne wydrążeń, wirowych jam, rynienek i rowków. Łódeczkami płynie się przez Pierwsze, Drugie i Trzecie jezioro do najpiękniejszej jaskini Krasu – Bajkowej katedry.

Olbrzymie stalagmity, stalaktyty i stalagnaty, zasłony i kaskady zmieniają się w dużą ilość najmłodszych form, prześwitujących piórek, marchewkowych zgrubień z wyrostkami wszelakich kształtów.

Pierwszy człowiek przeszedł wolną drogą z Pustego žlebu na dno przepaści Macocha 31. stycznia 1914 roku. W latach 30. została odkryta Wodna droga.

Pierwsza część jaskini została udostępniona w roku 1910, w 1933 roku został zainaugurowany

Kromeriż

Pierwsze pisemne wzmianki o Kromieryżu, jako o osadzie handlowej z mytem i karczmami pochodzą z XII wieku.

Podczas wojny trzydziestoletniej rozwijające się miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Odbudowa Kromieryża była zasługą biskupa Karola Liechtenstein-Kastelcorna. Dzięki niemu miasto stało się skarbem sztuki barokowej.

Najważniejsze zabytki to :

Pałac Arcybiskupi – zabytek UNESCO, pierwotnie gotycko-renesansowy zamek został zniszczony podczas najazdu wojsk szwedzkich. Za czasów biskupa Karola Liechtensteina została przeprowadzona wielka przebudowa zamku na rezydencję w stylu wczesnego baroku.

W pałacu znajdują się zabytkowe sale ze stylowymi wnętrzami, galeria obrazów, cenne archiwum muzyczne, zabytkowa biblioteka oraz bogaty zbiór numizmatyczny.

Pałac z bogato udekorowanymi wnętrzami cieszy się dużą popularnością wśród filmowców. Powstały tu zdjęcia np. do filmu Amadeusz. Niezwykła jest także tutejsza biblioteka, archiwum muzyczne, rokokowa Sala Sejmowa i światowej sławy galeria obrazów z dziełami wybitnych malarzy europejskich.

Ogród Zamkowy – zabytek UNESCO, park plenerowy.

Wzbogacony licznymi budowlami, jak Kolumnada Pompejańska, Pawilon Chiński czy Dwór Maksymiliański.

Na tej wycieczce poznaliśmyOgród Kwiatowy – zabytek UNESCO, unikatowy przykład ogrodu barokowego na terenie Czech.

W ogrodzie znajduje się kolumnada o długości 224 m z posągami przedstawiającymi postacie z mitologii greckiej. Pośrodku parku usytuowany został ośmioboczny pawilon jako rotunda, ozdobiony zabytkowymi rzeźbami, freskami i mozaikami.

Ogród kwiatowy stanowi szczytowe osiągnięcie europejskiej sztuki ogrodniczej XVII wieku.

Ogród Pałacowy początkowo ozdobny i zaaranżowany w stylu sentymantalnym został w XIX wieku rozbudowany i przekształcony na romantyczny park o powierzchni 64 ha. Imponujące nasadzenia drzew uzupełniają zbiorniki wodne i mała architektura. Dziś ogrod jest oazą spokoju i miejsce odpoczynku dla dorosłych i dzieci. Jest też kącik zoo i pałacowy zwierzyniec.

Stanowi szczytowe dzieło architektury barokowej. Owalna nawa bogato dekorowana jest freskami. Ta godna podziwu budowla dominuje przy wejściu do zabytkowej części miasta.

Kościół Wniebowzięcia Marii Panny jest obecnie w formie wczesnobarokowej. Zachowała się część pierwotnej średniowiecznej wieży. Kościół ma cenne, głównie barokowe wnętrze z wyjątkowym dziełem rzeźbiarskim ołtarzem Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Brama Młyńska była częścią murów miejskich i dziś jest ostatnią zachowaną bramą miejską. Dwie pozostałe bramy Wodna i Kowalska zostały zburzone. Przez Bramą Młyńską prowadziła droga do mennicy, młyna i browaru.

Kościół św. Maurycego – gotycki kościół zbudowany w 1260 roku. Ucierpiał zwłaszcza w okresie wojen husyckich.

Kościół św. Jana Chrzciciela – powstał w XVIII wieku

u schyłku baroku. Architektura świątyni jest połączeniem austriackich i czeskich koncepcji budowniczych. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków barokowych na Morawach.

Kolumna Marii Panny jest wyrazem podziękowania za zakończenie morowej epidemii. Kolumna jest zdobiona rzeźbami.

Zamek Postejn

Potstejn jest jedną z największych tego typu ruin w Czechach. Z pierwotnego założenia przetrwały do naszych czasów umocnienia, bramy i kaplica zamkowa. Obecnie trwają prace rekonstrukcyjne palatium. Zamek położony jest w malowniczej okolicy.

Należał niegdyś do najbardziej rozległych i znaczących zamków w kraju. Został on zbudowany pod koniec XIII wieku i od tego czasu zmienił wielu właścicieli. Do historii, a przede wszystkim do literatury, przeszedł hrabia Harbuval de Chamaré, który przez dwadzieścia lat usilnie poszukiwał na zamku skarbu. Bez rezultatów. Jego historia jednak zainspirowała Aloisa Jiráska do napisania powieści. Mniej więcej od połowy XVIII wieku zamek był w złym stanie. W drugiej połowie XX wieku został odnowiony i udostępniony zwiedzającym. Przy zamku znajduje się rozległy park.

Litomyśl

Pierwsza wzmianka o Litomyślu pochodzi z 981 roku. Tu na szlaku handlowym łączącym Czechy i Morawy założono klasztor a pod nim rozwijała się osada, zarodek przyszłego miasta. Była siedzibą biskupów i stała się schroniskiem wielu znanych uczonych. Po nieudanym powstaniu czeskim cały majątek przeszdł w ręce czeskich magnatów. W miejsce zrujnowanego zamku włascy budowniczy zbudowali nowy renesansowy pałac z arkadowym dziedzińcem.

Telcz

Telcz – to niewielkie czeskie miasteczko. Jest tu zamek a poniżej zamku jest przepiękny ryneczek ściśle otoczony jednolitymi stylowo, różnokolorowymi kamieniczkami a każda z podcieniami. Tworzą zgodną, niepowtarzalną całość. Ryneczek ma około 300 m. długości i 50 m. szerokości, jest przestronny i zarazem przytulny. W przeszłości ryneczek służyl targom, dzisiaj jest miejscem reprezentacyjnym.

To tu za czasów handlowych mieszkańcy, właściciele kamieniczek inwestowali w przepiękne frontony, by lepiej pokazać się światu, być lepszym od sąsiada, wystawniejszym.

A że było ich stać, więc bogactwo do dzisiaj przetrwało w powstałych wtedy wystawnych fasadach kamienic.

Nad wyjątkowo zachowanym kompleksem architektonicznym dominuje renesansowy pałac i rynek. Przeplatają się tu klejnoty architektury sakralnej, mieszczańskiej i arystokratycznej, zabytki gotyckie, renesansowe i barokowe. Kamieniczki oraz XVIII-wieczna fontanna w centrum rynku, barokowe posągi, bramy miejskie i podcienie otwarte półłukami arkad posiadają niezwykły, niepowtarzalny urok.

Najważniejszym zabytkiem w mieście jest gotycki zamek. Został on zbudowany około XIV wieku. W tym okresie między innymi powstała zamkowa wieża. Zgodnie z nowym stylem do surowego gotyku wprowadzono ozdoby w postaci stiuków i obrazów.

Salę myśliwską na zamku wypełniają egzotyczne trofea myśliwskie.

A podsumowaniem wizerunku Telcza i jednym z najładniejszych widoków w mieście, jest wyjście boczną uliczką, prowadzącą w bok od najpiękniejszej kamienicy na rynku, tej z malunkami.

Poza gotycko-renesansowym zamkiem w mieście znajduje się także zbudowany przez jezuitów Kościół Imienia Jezus. Na środku placu przed kościołem znajduje się osiemnastowieczna Kolumna Matki Boskiej i fontanna. Rynek w Telczu jest bajkowy, przepiękny ma może nawet 300 metrów długości, 50 m. szerokości i otaczają go ściśle różnokolorowe kamieniczki.

Początek miasta sięga XIII wieku, kiedy powstała tu twierdza, mająca kontrolować i zabezpieczać wiodący tędy szlak handlowy. Powstała fortyfikacja, utrzymana była w stylu gotyckim. Ważną datą z życia miasta był rok 1437, kiedy spotkały się tu jedne z najpotężniejszych osób w ówczesnym świecie – wysłannik papieża z samym cesarzem Zygmuntem Luksemburskim i wydarzenie to jest rokrocznie odgrywane przez mieszkańców.

Jeden z ówczesnych możnowładców zafascynowany włoskim renesansem sprowadził z Italii specjalistów, którzy przebudowali Telcz w stylu renesansowym. Zmianie uległy nie tylko kamieniczki w rynku, ale również stojący tu zamek. A przy okazji obok twierdzy powstały pałacowe ogrody, które przetrwały do dzisiejszego dnia.

Telcz jest jednym z najpiękniejszych miasteczek położonych na Morawach.

Wszystkir zwiedzane zabytki zachwycają historią i urodą. Pozostają w pamięci i miłych wspomnieniach.

Spisała Alicja Kosznik

Poprzednia wiadomość
Następna wiadomość
Content