Wiadomości

2 sierpnia 2017

Wizyta prawników z Gruzji i Armenii

W dniach 05 i 06 lipca członkowie naszego samorządu z inicjatywy naszej koleżanki Marii Ślązak, gościli w Gdańsku przedstawicieli zawodów prawniczych z Gruzji i Armenii. Celem przyjazdu był udział w konferencji w Toruniu, jednakże w tak napiętym grafiku znalazło się miejsce na zwiedzanie kluczowych miejsc Gdańska i Sopotu.

 

Swój pobyt w Polsce delegaci z Gruzji i Armenii w osobach Pawel Abaiadze oraz Nelli Harutyunyan rozpoczęli od stolicy. Towarzyszył im nasz kolega Rafał Ciesielski, który pokazał im historyczne miejsca w Warszawie.

 

Następnie dnia 05 lipca prawnicy z Gruzji i Armenii przyjechali do Gdańska, aby przed planowaną konferencją zobaczyć jeszcze serce polskiej Solidarności. Pierwszego dnia zwiedzili kancelarię Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku Jerzego Moska mieszczącą się na Starym Mieście, następnie Dziekan zaprosił gości na obiad w urokliwym miejscu, na tarasie restauracji w Muzeum Morskim z przepiękną panoramą Gdańska w tle. Na miejscu towarzyszył delegatom nasz kolega radca prawny Jarosław Niesiołowski, a oprowadzała asystentka Jarosława Niesiołowskiego Sara Wieczorek. Zagraniczni przedstawiciele zawodów prawniczych mieli okazję zwiedzić najbardziej atrakcyjne turystycznie punkty Gdyni i Sopotu. W Sopocie szczególnie podobało im się molo i oczywiście ulica Bohaterów Monte Cassino. Ze względu na bardzo napięty plan pobytu naszym gościom udało się zobaczyć również serce Gdańska, czyli Gdańską Starówkę, która wzbudziła w nich nie tylko zachwyt ale i zainteresowanie. Dużą uwagę zwrócili w szczególności na architekturę oraz ciekawostki dotyczące, chociażby Daniela Fahrenheita, rodziny Ferberów czy historii związanych z dworem Artusa. Zwiedzanie Gdańska obejmowało również pobyt w muzeum Solidarności. Na zakończenie wybrano Muzeum II Wojny Światowej, którego organizacja oraz zawarte eksponaty rodziły wiele pytań i jednoczesnych refleksji.

 

Celem podróży delegatów z Armenii i Gruzji do Polski był Toruń, do którego zawiózł uczestników nasz kolega Jarosław Niesiołowski, gdzie 07 lipca tamtejsza Okręgowa Izba Radców Prawnych w związku z 35-leciem Samorządu Radców Prawnych zorganizowała konferencję naukową. Tematem były „Modele odpowiedzialności dyscyplinarnej zawodów prawniczych w Polsce i zagranicą”. Nasi koledzy przygotowali referaty na konferencję na temat kwestii odpowiedzialności dyscyplinarnej, jej procedur oraz zasad odpowiednio dla modelu stosownego w krajach Gruzji oraz Armenii.

 

Spotkanie z przedstawicielami zawodów prawniczych z Gruzji oraz Armenii było ciekawym doświadczeniem, które umożliwiło wymianę poglądów na temat systemów prawnych obowiązujących w Polsce oraz w Gruzji i Armenii. Przybycie delegacji z Gruzji i Armenii otworzyło niewątpliwie nowe możliwości w zakresie współpracy pomiędzy Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku oraz korporacjami prawniczymi w Gruzji i Armenii.

 

r.pr. Jarosław Niesiołowski

Poprzednia wiadomość
Następna wiadomość
Content