Wiadomości

15 lipca 2019

VI Pomorski Rajd Pieszy Radców Prawnych, Sominy 06.06.-09.06.2019 – relacja

Tegoroczny – VI Pomorski Rajd Pieszy Radców Prawnych odbył się w dniach 06.06 – 09.06.2019 r. Tym razem z nad Bałtyku (przypominamy, że ubiegła edycja miała miejsce w nadmorskich Dębkach) przenieśliśmy się w głąb lądu. Bazą noclegowo-żywieniową był Ośrodek Wypoczynkowy „Kaszubski Bór” w Sominach, zaś wycieczki piesze z fragmentem spływu kajakowego odbywaliśmy po terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. W imprezie wzięło udział 49 uczestników – radców prawnych z całego kraju m.in. z izb olsztyńskiej, bydgoskiej, lubelskiej, poznańskiej i oczywiście z izby gdańskiej.

 

Ziemia Zaborska

Zaborski Park Krajobrazowy, położony nieopodal Parku Narodowego – Bory Tucholskie pomiędzy miastami Bytów i Brusy, to teren wyjątkowo atrakcyjny, choć nieodkryty. Trasy rajdu wiodły przez sandr Brdy, przez lasy, wzdłuż lobeliowych jezior. Wybór tej lokalizacji podyktowany był chęcią pokazania uczestnikom miejsca nieznanego, dzikiego ale nie mniej urokliwego niż dużo bardziej znane Bory Tucholskie czy miejscowości nadmorskie. Mimo, że lokalizację tą trudno znaleźć na pierwszych stronach folderów turystycznych Pomorza, to uczestnicy nie zawiedli. Nie zawiodła też pogoda, choć chwilami straszyła burzą i deszczem.

 

Tradycyjnie nasz rajd rozpoczął się  od uroczystej kolacji przy ognisku i grillu.

 

I Dzień

Pierwszego dnia rajdu wyruszyliśmy do miejscowości Parzyn by rzeką Zbrzycą spłynąć kajakami do Kaszuby. Ten wodny fragment rajdu okazał się być wyjątkowo trudny ze względu na niski stan wody, co skutkowało koniecznością ciągnięcia kajaka oraz przepychania go przez liczne przeszkody, co nadało imprezie nieco survivalowego charakteru. Następnie z Kaszuby ruszyliśmy pieszo wzdłuż rzeki do Laski mijając Rolbik i Widno. Z Laski autokar zabrał nas z powrotem do Somin. Długość tej trasy pieszej to ok. 12 km.

 

II Dzień

Następnego dnia autokar zabrał nas znowu do Laski, gdzie oczekiwali nas przewodnicy – leśnicy z Nadleśnictwa Przymuszewo. W ich towarzystwie udaliśmy się niezwykle urokliwym zielonym szlakiem. Trasa wiodła wzdłuż jezior, a niektóre z nich okazały się jeziorami lobeliowymi o niezwykłej przejrzystości. W drodze nasi przewodnicy z pasją dzielili się z nami swoją wiedzą na temat gospodarki leśnej oraz fauny i flory regionu. Po pokonaniu ok. 14 km dotarliśmy do Drzewicza skąd autokarem wróciliśmy do Somin.

Pożegnanie

Po wyczerpujących zmaganiach na szlaku czekała na nas uroczysta kolacja z pieczonym dzikiem, ogniskiem i muzyką.

 

Podziękowania

Nie będzie dużej przesady w twierdzeniu, że ta edycja rajdu była turystycznie najbardziej wymagająca ze wszystkich dotychczasowych. Uczestnicy jednak bez problemu sprostali turystycznemu wyzwaniu.  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Byliście jak zwykle wspaniali. Zapraszamy również tych którzy nie mieli okazji wziąć udziału w imprezie. Czekamy na Was za rok. My tymczasem rozpoczynamy etap rozmyślań nad miejscem kolejnej edycji.

 

Dziękujemy również Krajowej Radzie Radców Prawnych za częściowe wsparcie finansowe naszej imprezy.

r.pr. Michał Jasiak

Poprzednia wiadomość
Następna wiadomość
Content