29 marca 2018

Pomorski Turniej Wiedzy o Prawie w ramach Pomorskiego Tygodnia Edukacji Prawnej

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku uczestniczyła w przygotowaniach pierwszej edycji Pomorskiego Turnieju Wiedzy o Prawie. Turniej składał się z trzech etapów i był organizowany dla młodzieży gimnazjalnej ze szkół województwa pomorskiego przez Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, przy udziale samorządów prawniczych.

Pierwszy etap Turnieju odbył się w szkołach. Uczniowie rozwiązywali testy składające się z pytań zamkniętych.

Do drugiego etapu międzyszkolnego zakwalifikowało się łącznie 38 uczniów. Odbył się w X Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

Uczestnicy zmierzyli się kilkunastoma pytaniami testowymi i otwartymi z zakresu podstawy programowej Wiedzy o Społeczeństwie w gimnazjum, a ponadto w lekcjach o prawie zamieszczonych na stronie www.centrumedukacjiprawnej.pl Krajowej Izby Radców Prawnych oraz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (rozdziały: I: Rzeczpospolita, II: Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela, IV: Sejm i Senat, V: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, VI: Rada Ministrów i Administracja Rządowa, VIII: Sądy i Trybunały). Prace oceniała Komisja konkursowa składająca się z przedstawicielek Sądu Okręgowego w Gdańsku (Wiceprezes SSO Pani Joanna Łaguna-Popieniuk oraz SSO Pani Magdalena El-Hagin), przedstawicielki Pomorskiego Kuratorium Oświaty (Pani Joanny Demczyna – St. Wizytatora w Wydziale Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Gdańsku) oraz przedstawicielki Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku (r.pr., Pani Anny Kluczek-Kollar – członkini Rady OIRP) i Pomorskiej Izby Adwokackiej Gdańsku (adw., Pani Agnieszki Kapała-Sokalskiej).

W finale zmierzyło się 6 uczestników zakwalifikowanych z etapu międzyszkolnego. Poziom uczestników był bardzo wyrównany, jury nie miało łatwego zadania. Uczniowie odpowiadali ustnie na 2 pytania otwarte przed Wojewódzką Komisją Turnieju, za co mogli otrzymać maksymalnie 12 punktów. Komisja stosowała następujące kryteria ocen: spójność, rzeczowość, logiczne odniesienie się do tematu, dynamiczną, żywą narrację bez zbędnych komentarzy i dygresji, wypowiedź zrozumiałą dla słuchacza oraz wnioski. Nad odpowiedziami uczniów debatowała Komisja w składzie: Prezes SSO Pan Rafał Terlecki, SSO Pani Magdalena El-Hagin, Wicekurator Pomorskiego Kuratorium Oświaty Pani Małgorzata Bielang, Wicedziekan Rady OIRP w Gdańsku Pan Bartosz Szolc – Nartowski, Pan Marcin Derlacz, członek Rady Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku, przedstawiciel Prokuratury Regionalnej.

Składamy serdeczne podziękowania oficjalnemu Partnerowi Turnieju, którym było Wydawnictwo Wolters Kluwer.WK_logo

Nagrody dla laureatów ufundowali: Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku oraz Wydawnictwo Wolters Kluwer.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

LAUREACI TURNIEJU:

Adam Legawski (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Starogardzie Gdańskim)

Paweł Sarzyński (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni)

FINALIŚCI TURNIEJU:

Maciej Kochański (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni)

Michał Ostaszewski (Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach)

Nikola Staszczak (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bobowie)

Konrad Wójtowicz (Gimnazjum nr 24 w Gdyni)