Komunikat w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej i terminu deklaracji
Koleżanki i Koledzy Radcowie Prawni,
zainteresowani świadczeniem w 2017 roku nieodpłatnej pomocy prawnej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej zapraszamy do składania deklaracji.
Deklaracje należy składać na piśmie w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 35 lub za pomocą poczty elektronicznej na adres magdalena.moroz@oirp.gda.pl w terminie do 14 października 2016 r. (decyduje data wpływu do biura Izby).
W deklaracji należy wskazać powiat oraz konkretne miejsce wykonywania czynności (lokal, w którym znajduje się punkt nieodpłatnej pomocy prawnej), dni tygodnia oraz godziny, w których zainteresowani zamierzają świadczyć nieodpłatną pomoc prawną.
Wyznaczonym do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i zastępcą wyznaczonego nie może być radca prawny:
- karany dyscyplinarnie – do czasu zatarcia skazania;
- z którym umowa o udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, zawarta na podstawie art.6 ustawy, została rozwiązana z przyczyn dotyczących radcy prawnego;
- który nie dopełnił obowiązku zawodowego radcy prawnego w zakresie doskonalenia zawodowego w ostatnim cyklu szkoleniowym;
- który zalega z opłatami z tytułu składek członkowskich w dniu składania deklaracji.
W przypadku gdy liczba radców prawnych deklarujących udzielanie pomocy prawnej w tym samym punkcie przekroczy liczbę ustaloną dla tego punktu, do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w tym punkcie radcowie prawni zostaną wyznaczeni w drodze losowania.
Nieodpłatna pomoc prawna w poszczególnych punktach będzie udzielana w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie, którą udziela osobiście radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z jego upoważnienia aplikant radcowski. Radca prawny udziela nieodpłatnej pomocy prawnej na podstawie umowy zawartej z powiatem.
Z radcami prawnymi wyznaczonymi do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej powiaty powinny zawrzeć stosowne umowy – w terminie do dnia 31 grudnia 2016 r.