20 września 2017

IV Ogólnopolskie Warsztaty Rzeczników Prasowych Okręgowych Izb Radców Prawnych Lublin 2017

W dniach 14-16 września 2017 roku w Lublinie odbyły się IV Ogólnopolskie Warsztaty Rzeczników Prasowych Okręgowych Izb Radców Prawnych. Warsztaty składały się z interesujących modułów dydaktycznych oraz kulturalnych.

Moduł dydaktyczny podzielony został na kilka bloków. Pierwszym z nich była wizyta i szkolenie z redaktorem Polskiego Radia Lublin. Celem szkolenia było przekazanie wiedzy i umiejętności, które wspierają w pełnieniu funkcji rzecznika prasowego. Przeprowadzony został wykład, który obejmował takie tematy jak: techniki wystąpień publicznych, konstruowanie wypowiedzi, poprawność językowa, różnice między językiem potocznym, a językiem mediów, zasady współpracy. Dodatkowo rzecznicy mieli okazję praktycznego sprawdzenia swojego warsztatu poprzez ćwiczenia w studio radiowym polegające na nagrywaniu rozmów „na żywo” – redaktor i uczestnik, a następnie omawianiu tych nagrań w gronie uczestników.

Następnym punktem było spotkanie z redaktorem Pawłem Rochowiczem z  gazety „Rzeczpospolita”. Jego tematem była umiejętność konstruowania pisemnych komunikatów medialnych. Poruszono m.in. aspekty takie jak: format komunikatu czy jego treść.

Swój osobny blok dydaktyczny mieli również przedstawiciele Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Rzecznik Prasowy r.pr. Anna Kluczek- Kollar przy wsparciu r.pr. Adam Chudzińskiego członka Komisji ds. medialnych i promocji zawodu przedstawili medialne rozwiązania wdrożone przez gdańską Izbę. Przedstawione zostało Centrum Prasowe OIRP Gdańsk, zasady jego funkcjonowania, a także omówione zostały prowadzone przez gdański samorząd radcowski profile na różnych mediach społecznościowych. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Dodatkowo odbyło się spotkanie rzeczników prasowych z Prezesem KRRP mec. Maciejem Bobrowiczem w OIRP, podczas którego omówiono bieżącą sytuacje w samorządzie

W części wieczornej rzecznicy prasowi mieli przyjemność uczestnictwa w uroczystej gali w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie kończącej XXVIII Spartakiadę prawników.  Pośród wielu znakomitych gości niniejsze wydarzenie swą obecnością zaszczycił Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku r.pr Jerzy Mosek.

opr. Adam Chudziński