25 maja 2016

Finał Konkursu Wiedzy o Prawie dla uczniów

cropped-strona_WWW

I edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie organizowanego przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej  przeszła do historii.

Rywalizacja przebiegała na 3 etapach.
Etap pierwszy odbył się 30 marca – w 176 szkołach podstawowych i gimnazjach. Składał się z pisemnego testu i wypowiedzi ustnych przed Komisją, w której zasiadali radcy prawni.
Etap drugi – okręgowy – odbywał się w miastach wojewódzkich. W części pierwszej uczestnicy rozwiązywali w formie pisemnej kazus, a następnie odpowiadali ustnie na wylosowane pytania.
Do etapu centralnego zakwalifikowało się 67 uczniów z 12 województw. Odbył się on w stołecznym gmachu Polskiej Akademii Nauk 17 i 18 maja i polegał na ustnej wypowiedzi przed Komisją Centralną.

Do finalistów Konkursu list wystosowała Agata Kornhauser-Duda, małżonka Prezydenta RP. Członkowie Komisji konkursowych byli pod wrażeniem wiedzy i erudycji finalistów. Styl wypowiedzi i kultura osobista finalistów przynosi polskiej szkole chlubę.

Zgodnie z sugestiami nauczycieli zdecydowano się na przyznawanie nagród pieniężnych, pozwalających dzieciom i młodzieży na osobiste decyzje o ich wydatkowaniu – zgodnie z ich preferencjami i potrzebami.
Laureaci ze szkół podstawowych

I miejsce i nagrodę (1500zł) otrzymała Weronika Doreń ze szkoły podstawowej nr34 z Łodzi,

II miejsce i nagrodę (1000)zł  – otrzymał Maciej Gligowski ze szkoły podstawowej nr 15 w Radomiu

III miejsce i nagrodę (700zł) –  otrzymał Kosma Grzegory ze szkoły podstawowej nr 3  w Warszawie.

Laureaci z gimnazjów

I miejsce zajął Kamil Szydłowski z Gimnazjum nr 1 w Kłodawie (nagroda 2000zł),

II miejsce zajął – Jakub Jędrzejczak z Prywatnego Gimnazjum we Włocławku (nagroda 1500zł),

III miejsce zajął – Mikołaj Kuncewicz – z Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim (nagroda 1000zł).
Każdy z uczestników otrzymał nagrody rzeczowe – od firmy AVIVA – torby, opaski, kamizelki odblaskowe oraz długopisy z pendrivami zakupione przez KRRP.

Przypomnijmy, że z okręgu naszej Izby w finale uczestniczyli:

Szkoły podstawowe:

Stanisław Zglinicki – Szkoła Podstawowa nr 47 w Gdańsku,

Adrian Dybowski – Szkoła Podstawowa nr 81 im. prof. Michała Siedleckiego w Gdańsku,

Alina Zmuda Trzebiatowska – Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdyni.

Szkoły gimnazjalne:

Barbara Bobowska – Gimnazjum nr 26 im. Jana III Sobieskiego w Gdańsku

Julia Jankowska – Zespól Szkół Ogólnokształcących nr 2 Gimnazjum nr 23 w Gdyni

Zofia Katkowska – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 Gimnazjum nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku

Uczniowie, ich opiekunowie i nauczyciele wyrażali nadzieję, że Konkurs będzie miał kolejne edycje, co po tak udanej inauguracji Akademii nie pozostawia żadnej wątpliwości.