Wiadomości

17 czerwca 2018

Delegacja OIRP w Gdańsku w Exeter (UK)

Delegacja OIRP w Gdańsku w Exeter (UK)

 

W dniach 9-10 czerwca 2018 r. przedstawiciele Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku – r.pr. Jakub Puszkarski oraz r.pr. Szymon Dejk wzięli udział w wydarzeniu „Legal Sunday Service” w Exeter (hrabstwo Devon, Wielka Brytania).

 

Niedzielna uroczystość została poprzedzona okolicznościową kolacją zorganizowaną przez zaprzyjaźnioną izbę prawniczą – Devon & Somerset Law Society. Poza delegacją OIRP w Gdańsku, wzięli w udział także przedstawiciele innych bliźniaczych izb prawniczych, w tym z Erlangen (Niemcy), Leuven (Belgia), Rotterdamu (Holandia), Bilbao (Hiszpania), czy Werony (Włochy). Spotkanie to stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń w funkcjonowaniu zawodów prawniczych w poszczególnych krajach, w tym w zakresie przygotowania do jego wykonywania, i pogłębienia wzajemnych relacji. Ze szczególną atencją goście przysłuchiwali się naszej relacji z działań w ramach akcji „Niebieski Parasol Radcy Prawnego OIRP Gdańsk” i odnosili się do niej ze słowami uznania.

 

Główna uroczystość „Legal Sunday Service” miała miejsce w dniu 10 czerwca br. Rozpoczęła się w Royal Albert Memorial Museum od oficjalnej prezentacji zaproszonych gości, którzy następnie w wyjątkowej procesji przeszli historycznymi ulicami Exeter – ze wspomnianego Muzeum do Katedry św. Piotra. Tradycja ta sięga czasów średniowiecznych, kiedy to sesje sądów na terenie Anglii odbywały się wyłącznie w Londynie, zaś tylko doraźnie w innych częściach państwa – przez sądy koronne delegowane. Przyjazd sędziów do danej miejscowości był wówczas podniosłym wydarzeniem, które wiązało się z uroczystym wjazdem sędziów do hrabstwa i procesją z udziałem miejscowych notabli oraz przedstawicieli kościoła. Szeryf hrabstwa zobowiązany był do zapewnienia sędziom bezpieczeństwa, zakwaterowania oraz wyżywienia. Miniona procesja jest pamiątką tamtych wydarzeń, kultywowaną już od wielu lat przez władze hrabstwa Devon.

 

Procesję prowadził Biskup Exeter oraz Wysoki Szeryf Devon, a biorący w niej udział prawnicy (w przeważającej mierze sędziowie), ubrani byli w tradycyjne stroje właściwe dla sprawowanego urzędu lub funkcji. Przy okazji można było przyjrzeć się, jak – często diametralnie – różne togi noszą prawnicy z innych krajów (warto w tym miejscu wspomnieć, że nasze przypadły zebranym do gustu i były licznie chwalone). W XII-wiecznej Katedrze w Exeter odbyła się następnie uroczystość religijna, podczas której Biskup Exeter swoją homilię poświęcił kwestii sprawiedliwości, wskazując, że jest to instytucjonalna, prawnicza nazwa miłości, do urzeczywistniania której powinniśmy dążyć przy wykonywaniu naszych profesji.

 

Wydarzenie to było dowodem szczerej i głębokiej solidarności środowiska prawniczego – nie tylko pomiędzy przedstawicielami poszczególnych zawodów prawniczych, ale także pomiędzy prawnikami pochodzącymi z różnych części Europy. Wszystkim radcom i aplikantom OIRP w Gdańsku przekazujemy w ich imieniu serdecznie pozdrowienia.

 

r.pr. Jakub Puszkarski

r.pr. Szymon Dejk

 

Poprzednia wiadomość
Następna wiadomość
Content