4 maja 2016

Akademia Wiedzy o Prawie – konkurs wojewódzki zakończony

Etap wojewódzki pierwszej edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i gimnazjów zakończony!

image description

Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych wraz z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku zorganizowały kolejny – wojewódzki etap Konkursu Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i gimnazjów.

W dniu 27 kwietnia w Ośrodku Szkoleniowym OIRP w Gdańsku stawiło się 24 uczniów i uczennic wraz z nauczycielami i opiekunami. Już poziom etapu szkolnego był bardzo wysoki, uczniowie dysponowali, jak na swój wiek i doświadczenie życiowe, rozległą wiedzą prawniczą, a także umiejętnością jej przedstawienia podczas ustnej wypowiedzi.

konkursW trakcie pierwszej części etapu wojewódzkiego uczniowie rozwiązywali test składający się z 20 pytań, którego treść dotyczyła głównie zagadnień z prawa cywilnego, związanych z zakupami dokonywanymi w internecie.

Trzeba to rzeczywiście głośno powiedzieć, że niemal wszyscy, mimo dużego poziomu trudności, poradzili sobie z testem doskonale, uzyskując wyniki w górnym zakresie punktacji, a więc 18-20 pkt. Jak się później okazało, te drobne różnice miały przesądzić o końcowym wyniku.

W części drugiej uczniowie odpowiadali ustnie przed komisją na jedno wylosowane pytanie, obejmujące tematykę zawodów prawniczych, odpowiedzialności sprzedawcy za wady towaru oraz zagadnień z zakresu praw autorskich. Odpowiedzi były naprawdę doskonałe, młodzież świetnie się prezentowała i używała bardzo ładnej polszczyzny. Komisji nie pozostało nic innego, jak w wielu przypadkach przyznać komplet punktów.

Po zestawieniu dwóch etapów, osobno dla szkoły podstawowej i gimnazjum, laureatami konkursu zostali:

Szkoły podstawowe:

Stanisław Zglinicki – Szkoła Podstawowa nr 47 w Gdańsku,

Adrian Dybowski – Szkoła Podstawowa nr 81 im. prof. Michała Siedleckiego w Gdańsku,

Alina Zmuda Trzebiatowska – Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdyni.

Szkoły gimnazjalne:

Barbara Bobowska – Gimnazjum nr 26 im. Jana III Sobieskiego w Gdańsku

Julia Jankowska – Zespól Szkół Ogólnokształcących nr 2 Gimnazjum nr 23 w Gdyni

Zofia Katkowska – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 Gimnazjum nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku

Wyniki ogólnopolskie – 2 etap

Wszyscy uczestnicy etapu wojewódzkiego otrzymali dyplomy, zaś laureaci także nagrody w postaci bonów o pewnej wartości, do zrealizowania wg swego uznania.

Centrum Edukacji Prawnej oraz Rada Okręgowej Izby Radców w Gdańsku gratuluje wszystkim uczestnikom konkursu wspaniałej wiedzy z zakresu prawa. Laureatom życzymy wygrania konkursu krajowego!

Szczególne podziękowania dla nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do konkursu oraz dla samych szkół, które zdecydowały się na przeprowadzenie nietypowego przecież konkursu.

Podziękowania także dla Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska, Urzędu Miasta Gdyni oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku za docenienie znaczenia edukacji prawnej i aktywne wsparcie inicjatywy.

Podziękowania wreszcie dla komitetu organizacyjnego w osobach: Piotr Sarzyński (koordynator główny), Anna Kluczek-Kollar, Bartosz Szolc-Nartowski oraz dla członków komisji konkursowej: przedstawiciel  kuratorium oświaty Małgorzata Bielang, radcowie prawni: Barbara Cichosz, Małgorzata Stempniewicz, Karolina Wegrzyńska-Górzyńska, Bartosz Szolc-Nartowski.

Podziękowania dla Pań z ośrodka szkolenia OIRP Gdańsk za doskonałe wsparcie organizacyjne.