18 października 2016

Sprawozdanie z warsztatów szkoleniowych Akademii Prawa Europejskiego

Sprawozdanie z warsztatów szkoleniowych Akademii Prawa Europejskiego (ERA) – Litigating European Union Law.

W dniach 5-6 października 2016 roku w Trewirze i Luksemburgu odbyły się pierwsze z czterech zaplanowanych w latach 2016/2017 warsztatów szkoleniowych organizowanych przez Akademię Prawa Europejskiego (ERA). Są one współfinansowane ze środków Komisji Europejskiej (w ramach programu Justice 2014-2020) i Krajowej Izby Radców Prawnych.

W warsztatach wzięło udział dwudziestu prawników z pięciu krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski, Irlandii, Finlandii, Hiszpanii i Belgii. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku delegowała na warsztaty radcę prawnego Michała Widawskiego z kancelarii INTESA Małkowski i Partnerzy w Gdańsku.

Szkolenie przeprowadzone było w języku angielskim i zostało podzielone na dwie części.

Pierwsza z dwóch części rozpoczęła się w środę o godzinie 8:00. Skoncentrowana była na wspólnych warsztatach z zakresu procedur przed Trybunałem Sprawiedliwości (Court of Justice) i Sądem (General Court). Odbywała się w Trewirze – najstarszym mieście Niemiec, posiadającym szereg zabytków Cesarstwa Rzymskiego, w tym charakterystyczną czarną bramę „Porta Negra”. Uczestnicy zebrali się w siedzibie Akademii Prawa Europejskiego. Warsztaty prowadzili Christian Ganser (sekretarz sędziego Jean – Claude Bonichot z Court of Justice of European Union), Joni Heliskoski (Director – Unit for EU Litigation Ministry for Foreign Affairs Finland), Daniel Sarimiento Ramirez-Escudero (profesor Universidad Complutense, Uria Menedez), James Killick (partner White & Case LLP Brussels) oraz Genervra Forwood (council White & Case Brussels). Prelegenci prowadzący warsztaty weryfikowali rozwiązywane przez uczestników kazusy, dzieląc się z nimi doświadczeniem z dziesiątek postępowań przeprowadzonych przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zwracali uwagę na zasady obowiązujące przed Trybunałem, w tym charakterystyczne obliczanie terminów (dodawanie 10 dni na doręczenie pism) czy też praktyczne problemy z obsługą programu ecuria (system elektroniczny w którym stosowane jest postępowanie). Przybliżali właściwy sposób zadawania pytań prejudycjalnych i formułowania zarzutów w skargach bezpośrednich. Prelegenci zwracali uwagę uczestników na zmienioną w ostatnim czasie strukturę Trybunału, w tym likwidację Sądu do spraw Służby Publicznej Unii Europejskiej.

W drugim dniu warsztatów, uczestnicy udali się do Luksemburga i wzięli udział w rozprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Była to sprawa C-617/15 Nike GmbH v. Hummel Holding. Rozprawa odbywała się w języku niemieckim w procedurze pytania prejudycjalnego z zakresu jurysdykcji sądów niemieckich przy udziale przedstawiciela Komisji Europejskiej. Rozprawa była tłumaczona na cztery języki Unii Europejskiej. Podczas spotkań uczestników z pracownikami Trybunału, przedstawiono informację o praktyce funkcjonowania przyjętych tam procedur m.in. udzielano sugestii odnośnie wolnego tempa mowy (z uwagi na konieczność tłumaczenia symultanicznego, czasami jednocześnie na wszystkie języki UE) i czasu wystąpień pełnomocników (około 15 – 20 min), informowano o aktualnym trendzie do zadawania pytań dodatkowych pełnomocnikom przez Sędziów w trakcie rozprawy, czy też wskazano na praktykę występowania w krajowych togach.

Po intensywnych dwóch dniach, warsztaty zakończyły się popołudniu w Luksemburgu.

Michał Widawski