Prawo upadłościowe w czasie pandemii koronawirusa

(c) pixabay ZMIANY W PRAWIE UPADŁOŚCIOWYM W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA   Koronawirus nie pomoże przedsiębiorcom w sprawniejszym ogłoszeniu upadłości, ale nowelizacja ustawy – Prawo upadłościowe, która weszła w życie w dniu 24 marca tego roku tak.   Na wstępie zaznaczę, że podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy jest jego niewypłacalność – utrata możliwości regulowania zobowiązań …

Niebieski parasol – Edukacja prawna

Program edukacyjny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, m.in. uczniów, studentów, organizacji pozarządowych czy seniorów. Głównym celem jest podnoszenie świadomości prawnej społeczeństwa na wielu płaszczyznach życia codziennego, w tym w szczególności w zakresie praw konsumenta, prawa rodzinnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa spadkowego czy spółdzielczego. Program opiera się …

Bezpieczna przyszłość Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

W dniu 22 marca 2019 roku r. pr. Ewa Bożko-Kozikowska i r. pr. Michał Urban z Komisji ds. kontaktu z samorządami, organizacjami pozarządowymi i praw człowieka oraz r. pr. Szymon Dejk z Komisji ds. Edukacji Prawnej działających przy OIRP w Gdańsku uczestniczyli w spotkaniu “Bezpieczna przyszłość Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”. Spotkanie odbyło się w ramach …

Czy wiesz, że dochodząc swoich praw przed sądem w sprawach cywilnych możesz ubiegać się o zwolnienie od kosztów?

Wytaczając sprawę przed sądem osoba, wnosząca pozew lub wiosek powinna uiścić opłatę od pozwu lub wniosku. Taka opłata wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu to najczęściej kwota dochodzonego roszczenia. Takim roszczeniem może być np. kwota wskazana w nieopłaconej na Twoją rzecz fakturze. Gdy wystawiłeś fakturę na 10 000,00 zł i wnosisz pozew o zapłatę …

Jak zabezpieczyć roszczenie zanim Sąd wyda wyrok ? Kiedy złożyć wniosek o zabezpieczenie ?

Od momentu wniesienia powództwa do sądu do wszczęcia egzekucji mija przeważnie dużo czasu. W tym okresie dłużnik może w znaczny sposób utrudnić egzekucję zasądzonych roszczeń poprzez dokonanie czynności, np. darowizny. Wierzyciel, który obawia się, że jego roszczenie pieniężne nie zostanie wyegzekwowane wskutek czynności dokonanych przez dłużnika, może wystąpić do Sądu z żądaniem udzielenia zabezpieczenia jego …

Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znajduje się zapis, że rodzice i ich dziecko mają prawo, a nawet obowiązek utrzymywać ze sobą kontakty. Dotyczy to wszystkich relacji rodzic-dziecko, niezależnie czy rodzice dziecka byli czy są w związku małżeńskim. Istotne jest to, że prawo do kontaktów z dzieckiem jest niezależne od wykonywania władzy rodzicielskiej. Rodzic pozbawiony władzy …

Odpowiedzialność przewoźnika za opóźniony lot

Wakacje, wymarzony urlop. Od wypoczynku dzieli Cię jedynie podróż samolotem. Na lotnisku okazuje się jednak, że lot jest opóźniony, a komunikaty o zmianie godziny rejsu ulegają modyfikacji co kilka minut. Ostatecznie na lotnisku spędzasz od kilku do kilkunastu godzin. Jeżeli znany jest Ci powyższy scenariusz, koniecznie zapoznaj się z artykułem, z którego dowiesz się czy …

Jak poradzić sobie z głośnym (i nie tylko) sąsiadem?

Sąsiadów nie zawsze możemy sobie wybrać. Zdarzają się też osoby, które zachowują się niezwykle uciążliwe – śmiecą czy słuchają głośno muzyki. A my się denerwujemy, bo nie możemy wypocząć czy zebrać myśli we własnym domu. Jakie działania możemy podjąć? Przede wszystkim spróbujmy porozmawiać z sąsiadem. Wydaje się to banalnym rozwiązaniem, ale zanim sięgniemy po silniejsze …

Kredyt hipoteczny a rozwód – co dalej z kredytem?

W dzisiejszych czasach małżonkowie, aby kupić mieszkanie zazwyczaj muszą zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny. Nierzadko kredyt taki stanowi zobowiązanie na co najmniej 25 lat. Co jeśli w trakcie trwania umowy o kredyt małżonkowie wystąpią do sądu o rozwód? Zwykle małżonkom wydaje się, że orzeczenie rozwodowe rozwiąże wszystkie ich problemy, jednak nie bez powodu mówi się, że …

Co nam daje ewidencja gruntów i budynków?

Gdy kupowałeś nieruchomość zapewne notariusz zażądał od Ciebie wypisu z rejestru gruntów? Zastanawiałeś się kiedyś, czym jest ten rejestr i jakie informacje zawiera? Ewidencja gruntów i budynków, nazywana również katastrem nieruchomości, to jednolity dla całego kraju system informacyjny zapewniający gromadzenie, aktualizację oraz udostępnianie informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz o innych podmiotach …

Sprzedałeś bądź kupiłeś samochód? Co dzieje się z ubezpieczeniem? Jakie są Twoje prawa i obowiązki?

Ubezpieczenie OC po sprzedaży pojazdu   Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zasadniczo zawierane jest na okres 12  miesięcy. Właściciel ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia OC w  dniu rejestracji pojazdu i zachować ciągłość ubezpieczenia przez cały okres, kiedy pojazd pozostaje zarejestrowany, nawet wtedy, gdy nie korzysta z tego  pojazdu przez dłuższy czas. Nie można …

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – co warto wiedzieć?

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy. Zgodnie z art. 1012 kodeksu cywilnego spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Proste przyjęcie spadku oznacza, iż spadkobierca odpowiada za wszystkie długi …