16 października 2015

Mediacje rówieśnicze – szansą na rozwiązanie podstaw społecznych i obywatelskich uczniów

Dnia 23 września 2015 r. w Sądzie Okręgowym w Poznaniu odbyła się konferencja pod tytułem „Mediacje rówieśnicze- szansą na rozwiązanie podstaw społecznych i obywatelskich uczniów”. Spotkanie uroczyście otworzyła Dyrektor Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie pani dr Krystyna Babiak wraz z Prezesem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu panem Krzysztofem Józefowiczem.

Na niniejszym spotkaniu przemówienia zaprezentowali następujący goście: deputowana do Parlamentu Europejskiego pani Krystyna Łybacka, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych pan Dariusz Sałajewski, Poseł na Sejm oraz Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP pan Sławomir Piechota, Wicewojewoda Wielkopolski pani Dorota Kinal oraz Wielkopolski Kurator Oświaty pani Elżbieta Walkowiak.

W trakcie konferencji poruszane były problemy związane z szansami i barierami występującymi w trakcie przeprowadzania mediacji w postępowaniu cywilnym, które omówił Dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej Krajowej Rady Radców Prawnych radca prawny pan Maciej Bobrowicz, polskimi doświadczeniami w mediacjach rówieśniczych, które zaprezentowała sędzia w stanie spoczynku oraz Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka pani Agnieszka Rękas, mediacjami szkolnymi jako sposobami rozwiązywania konfliktów społecznych i kształtowania postaw obywatelskich wśród dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, przedstawionymi przez Rzecznika Prasowego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu oraz mediatora panią Agnieszkę Regel- Brajsa oraz pięcioletnimi doświadczeniami z mediacjami rówieśniczymi w szkole będącymi metodą przeciwdziałania agresji i niedostosowaniu młodzieży, którymi podzieliła się Sędzia Sądu Rejonowego pani Katarzyna Kełpińska- Piwowarczyk. O doświadczeniach salonu mediatorów w Gdańsku opowiadała Sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku pani Ewa Ważny. W trakcie spotkania mediator pani Katarzyna Stryjek omówiła również działanie centrum mediacji szkolnej i rówieśniczej w Gdańsku, a psycholog szkolny Zespołu Szkół Gimnazjum nr 7 w Suwałkach wskazywała, iż koło mediacyjne jest kuźnią komunikacyjnych talentów.

Oficjalnego podsumowania konferencji dokonała koordynator merytoryczny Centrum Edukacji Prawnej KRRP, radca prawny pani Jolanta Kucharzak.

relację przygotował r. pr. Piotr Sarzyński