Komunikaty

Seniorzy
25 sierpnia 2016

Informacja z przebiegu wycieczki autokarowej Seniorów do Warszawy

Informacja

z przebiegu wycieczki autokarowej  do Warszawy zorganizowanej przez Klub Seniora przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku w dniach 27 – 31 maja 2016 roku.

Jak wszystkie dotychczasowe wyjazdy rekreacyjno- integracyjne, organizowane przez Klub Seniora przy OIRP w Gdańsku, także wycieczka do Warszawy cieszyła się przepiękną, słoneczną pogodą. Temperatura w cieniu dochodziła do +30º C.

Pierwszy dzień przeznaczony był na spokojne pokonanie trasy dojazdu do ziemi mazowieckiej. Spotkały nas także pierwsze atrakcje turystyczne. Korzystając z nadarzającej się sposobności „po drodze” mieliśmy szczęśliwą okazję zwiedzenia perły Mazowsza, kościoła rzymskokatolickiego – Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą, zwaną też Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce. Dwuwieżowy kościół wzniesiony z kamienia w 1 połowie XII w. mimo licznych przeróbek w okresie gotyku, renesansu i baroku zachowany został jedyny w Polsce charakter romański; W przedsionku portal romański z około 1140 roku, w nawie południowej częściowo odsłonięte romańskie kolumny. W południowej kaplicy Ukrzyżowania odsłonięte malowidła z początku XIII wieku, z dotychczas odkrytych jest to największy zespół malowideł romańskich w Polsce; odkryto także malowidła gotyckie i renesansowe. Cenne wyposażenie wnętrza. W ołtarzu głównym cudowny barokowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1620 roku, koronowany diademami papieskimi. Przed kościołem dawna dzwonnica, tzw. Brama Opata Kuli z 1457 roku, obok figura Chrystusa. Historię Sanktuarium przybliżył nam miejscowy misjonarz salezjański. Poniżej Bazyliki romantyczne, parterowe, miasteczko Czerwińsk.

1

Drugim cennym obiektem zabytkowym był Dom Urodzenia  Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Obecnie w dworku, będącym dawną oficyną wschodnią, funkcjonuje Muzeum Fryderyka Chopina. Dworek otacza obecnie 7-mio hektarowy park krajobrazowy nad rzeką Utratą. Fryderyk Chopin  urodził się w dworku w marcu 1810 roku, ale już po kilku miesiącach Chopinowie przenieśli się do Warszawy. Dawną siedzibę Fryderyk Chopin często odwiedzał w wakacje i przy innych okazjach.  Podczas wizyt kompozytora w majątku  fortepian wynoszono do ogrodu, gdzie pod lipami Fryderyk dawał koncerty. Latem 1830 roku Fryderyk Chopin  był tu ostatni raz.  W 1894 r. odsłonięto w parku Pomnik Fryderyka Chopina. Dworek zniszczony został w czasie obu wojen światowych. Dzięki staraniom Towarzystwa im Fryderyka Chopina wykonana została renowacja w latach 1948- 1968.

Miejsce cieszy się pamięcią współczesnych, a co roku Żelazową Wolę odwiedza około 200 tyś. gości z kraju i ze świata. Wnętrze dworku ma charakter symboliczny, bowiem nieznany jest ich rozkład i wyposażenie w czasach Chopina. Ekspozycję stałą stanowi aranżacja wnętrz skromnego XIX-wiecznego dworku, odtwarzająca atmosferę domu rodzinnego kompozytora oraz ekspozycja biograficzna.  W sześciu pokojach zgromadzono przedmioty z epoki, ale należy pamiętać że nie zachowały się do naszych czasów meble, instrumenty czy obrazy z domu Chopinów. W saloniku muzycznym znajduje się współczesny fortepian koncertowy.

Cennym dopełnieniem ekspozycji są faksymilia dokumentów: aktu ślubu rodziców oraz metryk urodzenia i chrztu Fryderyka, a także rękopisów muzycznych, rysunków i listów.  W siedmiohektarowym parku nad Utratą można zobaczyć około 10 tys. gatunków i odmian drzew, krzewów i bylin,  roślin cebulowych z kraju i ze świata. Zaprojektowano przeurocze alejki, ciągi różnorodnych kwiatów, powojów i mostków na rzeką.  Do Żelazowej Woli przyjeżdżają artyści z kraju i ze świata, by wykonywać utwory kompozytora. Często są to koncerty wieczorne przy zapalonych świecach. We wnętrzach dworku i na terenie parku codziennie z głośników sączy się muzyka wielkiego pianisty, którą można się upajać siedząc na ławkach i spacerując po alejkach.2

Drugi dzień

poświęcony był zwiedzaniu Warszawy z przewodnikiem. Najważniejsze obiekty zwiedzania to Plac Zamkowy, Starówka, Rynek Starego Miasta, Barbakan, Grób Nieznanego Żołnierza, Trakt Królewski do Łazienek i spacer po Łazienkach.

4Plac Zamkowy – plac w Śródmieściu Warszawy położony pomiędzy wylotami ulic: Krakowskiego Przedmieścia, Senatorskiej, Podwala i Świętojańskiej. Zabudowa placu została zniszczona w 1939 i 1944. Plac został odbudowany w latach 1949–1958 w jednolitym stylu architektonicznym. Wschodnią pierzeję placu stanowi fasada Zamku Królewskiego. Na placu zaczyna się Trakt Królewski. W 1644 r. wzniesiono kolumnę Zygmunta III Wazy.   Plac był sceną ważnych wydarzeń w  historii Polski i Warszawy. Odbywały się tutaj manifestacje patriotyczne  i uroczyste obchody. W roku 1949 plac został połączony schodami ruchomymi z nowo powstałą Trasą W- Z. Przy Krakowskim Przedmieściu 34 – znajduje się kościół Wizytek,  jeden z niewielu zabytków stolicy, który ocalał z pożogi II wojny światowej.

5Stare Miasto zwane Starówką, to historyczne centrum Warszawy – znajdują się tu pamiątki z czasów od średniowiecza aż do współczesności.
Centralną część Starówki stanowi  Rynek Starego Miasta, gdzie obecnie stoi pomnik warszawskiej Syrenki.  Poszczególne strony, czyli pierzeje Rynku Starego Miasta noszą nazwiska ważnych dla Starej Warszawy postaci.

Ze staromiejskim Rynkiem związana jest legenda o bazyliszku, który mieszkał w piwnicy domu przy ul. Krzywe Koło. Potwór zabijał wzrokiem i w ten sposób uśmiercił wielu mieszczan, aż do czasu, kiedy pewien śmiałek zszedł do piwnicy obwieszony lustrami. Bazyliszek zginął wówczas od własnego spojrzenia. Do tej legendy nawiązuje nazwa restauracji Pod Bazyliszkiem.

Oprócz najbardziej znanych miejsc na Starówce, do których należą plac Zamkowy z Zamkiem Królewskim i kolumną Zygmunta, katedra św. Jana, Rynek Starego Miasta oraz Rynek Nowego Miasta z kościołem sakramentek, jest też kilka mniej popularnych, ale bardzo urokliwych zakątków. Są to m.in.: ul. Kanonia, gdzie znajduje się najwęższa staromiejska kamieniczka.

Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO,  jako przykład udanej, kompleksowej odbudowy historycznej dzielnicy. Obecnie Stare Miasto jest tętniącym życiem miejscem spacerów warszawiaków i atrakcją turystów. Znajdują się tu ciekawe kawiarnie i restauracje, muzea i galerie, dom kultury oraz sklepy.  W rejestrze zabytków nieruchomych w 2006 wpisanych było ok. 1300 obiektów z obszaru Warszawy. Barbakan  wzniesiony około 1548 w pasie warszawskich murów obronnych jako przedbramie Bramy Nowomiejskiej Starego Miasta. Ceglana budowla ma formę wysuniętego przed fosę bastionu. Obecnie w Barbakanie znajduje się stała wystawa Muzeum Warszawy. poświęcona Staremu Miastu.3

Pałac Belwederski

Pierwotnie XVII-wieczna willa Krzysztofa Zygmunta Paca, przebudowana w latach 1819–1822 na siedzibę wielkiego księcia Konstantego. Podczas szturmu na Belweder w czasie nocy listopadowej powstańcom nie udało się ująć wielkiego księcia Konstantego, który zbiegł z pałacu i z Warszawy w kobiecym przebraniu.

Pałac był w 1918 roku siedzibą Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, a następnie siedzibą prezydenta Gabriela Narutowicza oraz prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Po przewrocie majowym w 1926 roku w pałacu, jako minister spraw wojskowych, ponownie mieszkał Józef Piłsudski, aż do swojej śmierci w 1935 roku. W latach 1935–1939 w pałacu mieściło się muzeum poświęcone pamięci Józefa Piłsudskiego.

Po upadku powstania warszawskiego Niemcy wywiercili w murach pałacu otwory na dynamit, jednak – podobnie jak w przypadku pałacu na Wyspie – nie wysadzili budynku w powietrze.

W latach 1945–1952 Belweder był siedzibą Bolesława Bieruta.

W 1989 roku pałac stał się siedzibą prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego, a od 1990 siedzibą prezydenta Lecha Wałęsy, który w 1994 roku podjął decyzję o przeniesieniu siedziby prezydenckiej do Pałacu Prezydenckiego. Obecnie Belweder pozostaje własnością Kancelarii Prezydenta RP.

Trakt Królewski  – niegdyś wiodący ze Starego Miasta w kierunku południowym szlak komunikacyjny; obecnie ciąg ulic w Warszawie, przy którym znajduje się szereg zabytkowych budowli.

Zaczyna się na placu Zamkowym i biegnie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, ulicami Belwederską i Sobieskiego do Wilanowa.

W 1994 Trakt Królewski w Warszawie wraz z historycznym zespołem miasta i Wilanowem został uznany za pomnik historii.

Jego początki sięgają końca XV wieku. Ulicami Traktu Królewskiego zawsze odbywał się normalny ruch, przed II wojną światową kursowały tamtędy tramwaje, a po wojnie trolejbusy.  Po drugiej wojnie światowej    zabudowę Traktu odbudowano w autentycznej bądź historyzującej formie.

Zamek Królewski w Warszawie –  barokowo-klasycystyczny, pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.

Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej. W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939, niemal doszczętnie zniszczony w 1944.

W 1994 wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.

Od 1926 Zamek Królewski pełnił funkcję rezydencji polskiego prezydenta. We wrześniu 1939 Zamek Królewski spłonął po niemieckich bombardowaniach, a po zajęciu Warszawy przez wojska niemieckie rozpoczęła się planowa grabież dzieł sztuki z obiektu.

Zamek został całkowicie ogołocony, nieliczne elementy wyposażenia pozwolono zachować polskiej ekipie z Muzeum Narodowego, opisującej straty i potajemnie sporządzającej dokumentację fotograficzną zamku. Ostateczne zniszczenie obiektu nastąpiło w czasie powstania warszawskiego. Po zniszczeniach z 1944 zachowały się tylko przyziemia, dolna partia Wieży Grodzkiej, elementy Biblioteki Królewskiej i Arkady Kubickiego. Decyzja o odbudowie Zamku zapadła w 1971 roku, Do lipca 1974 roku odbudowano zamek w stanie surowym a w sierpniu 1984 r. udostępniono zamek publiczności. W 1980 razem ze Starym Miastem odbudowany Zamek Królewski w Warszawie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na Zamku Królewskim przyjmowane są również oficjalne wizyty i organizowane spotkania państwowe. Każdego roku Zamek Królewski w Warszawie zwiedza 500 tys. osób.

Przy Krakowskim Przedmieściu, przeważa zabudowa barokowa z XVII-XVIII wieku, a ponadto zachował się cenny zespół budowli klasycystycznych (głównie pałace) i eklektycznych  z XIX stulecia. Jednolity, klasycystyczny charakter nadano zabudowie ulicy Nowy Świat.

Spośród budynków mieszkalnych wyróżnia się zespół ciągu Krakowskiego Przedmieścia nieopodal placu Zamkowego.

Cennym przykładem historyzmu są dwa neorenesansowe hotele: Europejski i Bristol. Przy Królewskim Trakcie zachowały się także zabytkowe pomniki: barokowa figura Matki Boskiej Pasławskiej, Księcia Józefa Poniatowskiego, Mikołaja Kopernika oraz Adama Mickiewicza.                                         Wieczorem chętni pojechali zobaczyć pokaz „ woda – Światło- dźwięk „ multimedialnego parku fontann na warszawskim Podzamczu.

Trzeci i czwarty dzień poświęcone zostały zwiedzaniu Muzeów.

Muzeum Historii Żydów Polskich  Placówka rozpoczęła działalność w nowej siedzibie w kwietniu 2013, a wystawa stała została otwarta w październiku 2014.

Muzeum realizuje dwie funkcje: tradycyjnego muzeum i centrum kulturalno-edukacyjnego, opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Przedstawia ich historię od przybycia ok. 960 na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców i początków żydowskiego osadnictwa na obszarze dawnej I Rzeczypospolitej aż po historię najnowszą społeczności żydowskiej w III RP.

Gmach nowego muzeum powstał w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej Warszawy, zwanej Dzielnicą Północną. Zwarta i skromna bryła budynku bardzo dobrze wpisuje się w otaczający go park i koresponduje ze znajdującym się od strony wschodniej pomnikiem Bohaterów Getta. Muzeum ma ok. 13 tys m² powierzchni użytkowej. W podziemiach budynku znajduje się wystawa stała „1000 lat historii Żydów polskich”, poświęcona historii Żydów polskich od średniowiecza do czasów współczesnych. Pomiędzy pofalowanymi ścianami holu przerzucony został most, który uosabia misję muzeum: budowania mostów między ludźmi, między kulturami, między przeszłością i przyszłością.

Wstrząsająca jest galeria tematyczna „Zagłada”, która  ukazuje grozę Holocaustu, w wyniku którego śmierć poniosło ok. 90% z 3,3 miliona polskich Żydów. Dużo miejsca poświęcono w niej historii getta warszawskiego – największego z ok. 600 gett utworzonych przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Konstrukcja galerii, dobór oraz sposób przedstawienia zgromadzonych eksponatów ma wywoływać u zwiedzających poczucie ciasnoty, osaczenia i represyjności, które powtarzają się w relacjach Żydów stłoczonych w gettach. Ostatnia galeria Powojnie (od 1944) –  galeria przedstawia okres od wyzwolenia Polski aż do dnia dzisiejszego.

Początek ekspozycji pokazuje dylematy ocalałych z Holocaustu polskich Żydów: „zostać, czy wyjechać”? Jest tu też Synagoga z Gwoźdźca. Jej wnętrze ozdobione jest malowanymi tekstami modlitw, znakami zodiaku oraz przedstawieniami zwierząt i kwiatów.  Synagoga to centrum życia gminy żydowskiej. Wystawa stała pokazuje, że historia polskich Żydów stanowi integralną część historii Polski, a historia narodu żydowskiego byłaby niepełna bez przedstawienia wydarzeń, które rozegrały się na ziemiach polskich. Warszawska placówka ma być  „muzeum życia” – ma przybliżać zwiedzającym jak żyli i co robili Żydzi w Polsce.

Muzeum Powstania Warszawskiego, ulokowane w dawnej zajezdni tramwajowej, jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy.
Otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o miasto, jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy.
Na powierzchni ponad 3000 m2 zostało pokazanych blisko 1000 eksponatów oraz 1500 fotografii i filmów.
Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.
Szczególną atrakcję stanowi wieża muzealna, z której rozciąga się widok na Warszawę i Park Wolności z Murem Pamięci, na którym wyryto ponad 10 000 nazwisk poległych Powstańców. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący 230 kg dzwon „Monter”, poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi. Jedną z niewątpliwych atrakcji Muzeum jest też replika samolotu bombowego Liberator B-24J.
Od 1 sierpnia, w specjalnie przygotowanej sali kinowej zwiedzający Muzeum mogą oglądać trójwymiarowy film „Miasto ruin”. To ponad pięć minut symulacji lotu „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. Obraz w sugestywny sposób oddaje grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej.

Chętni mieli możliwość odwiedzić Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Ogród został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha. Roślinność zajmuje w nim 5111 m2.

Jako ogród uniwersytecki, tzn. ogólnie dostępny, stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla studentów i pracowników naukowych, ale także warszawiaków niezwiązanych z Uniwersytetem. Można w nim podziwiać różnorodne gatunki i odmiany roślin, posadzone w trzech odmiennie skomponowanych częściach. Bezpośrednio przy budynku znajdują się krzewy okrywowe  oraz pnącza. Największymi ozdobami otwartej przestrzeni dolnego ogrodu są, połączone strumieniem, sztuczny kamień z kaskadą i zarybiony staw, nad którym zamieszkały kaczki. Posadzono tu drzewa, krzewy i byliny ozdobne we wszystkich porach roku –  Ogród złoty, Ogród srebrny obsadzony jest srebrzystolistnymi wierzbami, biało kwitnącym pięciornikiem krzewiastym, a także kosodrzewiną, tawułą norweską, płożącym  jałowcem. Ogród karminowy  składa się z różowo i czerwono kwitnących roślin: krzewuszki cudownej, lilaka, powojnika alpejskiego, rozchodnika okazałego . W lecie kwitną róże okrywowe. Kompozycja jest obramowana miniaturowymi jabłoniami i płożącym jałowcem.

Zamek Królewski, będący wcześniej jedną z głównych rezydencji    książąt mazowieckich  w obecnym stanie jest wierną rekonstrukcją  barokowej budowli z XVII i XVIII wieku.

Pomimo zniszczeń w latach 1939 i 1944, zachował się bogaty wystrój sal m.in. Balowa, Tronowa, Marmurowa z XVIII wieku, w tym liczne dzieła sztuki związane z dworem króla Stanisława Augusta.

Od strony południowej do Zamku przylega barokowy pałac Pod Blachą , dzieło Jakuba Fontany budowane do 1730 roku. Przed zamkiem wznosi kolumna Zygmunta III Wazy.

W obrębie placu zachowały się kamienice z XVI-XVIII wieku m.in.  zespół czterech kamienic  pod nr  1-13  i kilka innych.

 

Pałac i park w Wilanowie.

Barokowy, wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Mieści Muzeum Pałacu Króla Jana III.   W 1994 zespół pałacowy w Wilanowie Królewskim  został uznany za pomnik historii. Jan III, jako znany miłośnik sztuki, bardzo dbał o wyposażenie i dekorację pałacu. Pałac był siedzibą najsłynniejszej w polskiej historii pary królewskiej, którą łączyła wielka miłość i oddanie, co wyrażone zostało w dekoracjach.

Pałac wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji.

Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie jest również miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań. Do najbardziej znanych imprez należą: Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej.

6Pałac w Wilanowie, Pokój Wielki Karmazynowy. fot. Grippen

Architektura pałacu jest bardzo oryginalna – jest to efekt połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowy. Zachowany został wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych.

7Ozdobny, fasadowy zegar słoneczny na elewacji pałacu w Wilanowie. Fot. Andrzej Barabasz

Początkowo była to typowa podmiejska rezydencja magnacka, w kształcie dworu polskiego z alkierzami. Po śmierci Sobieskiego w 1696 zmieniali się właściciele pałacu i dokonywane były rozbudowy w różnych stylach.

8W 1799 r. właścicielem został Stanisław Kostka Potocki. Z jego inicjatywy w 1805 w części pałacu powstało jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. Obok prezentacji bogatych zbiorów sztuki europejskiej i dalekowschodniej, część centralną pałacu poświęcono pamięci Jana III i wspaniałej przeszłości narodowej.

Przejęty po ostatniej wojnie na własność państwa, po gruntownych pracach konserwatorskich i rewaloryzacyjnych oraz rewindykacji znacznej części zbiorów wywiezionych przez Niemców, został udostępniony publiczności.

Pałac w Wilanowie

Park wilanowski stanowi integralną część założenia pałacowo-ogrodowego. Tarasowy układ terenu oraz obecność zbiorników wodnych odpowiadały wymogom kształtowania barokowych założeń ogrodowych. Na przestrzeni wieków ogrody królewskie ulegały przekształceniom, gdyż kolejni właściciele Wilanowa powiększali ich obszar i wprowadzali zmiany zgodnie ze swoimi gustami i panującą modą.

9Fot. Marcin Białek

Ważnym elementem kompozycyjnym w parku jest woda. Naturalne zbiorniki wodne: Jezioro Wilanowskie i Potok Służewiecki oraz sztuczny staw z czasów króla stwarzają w parku specyficzny mikroklimat i romantyczną atmosferę. Wiele z drzew to okazy bardzo cenne, a 28 z nich uznano za pomniki przyrody.

10Przy północnym skrzydle pałacu znajdują się rokokowe partery kwiatowe, wypełniane sezonowymi roślinami rabatowymi, tworzącymi wielobarwny dywan.

 

Przyszedł czas powrotu do domu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się Rypinie. To tu, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się największa sakralna powierzchnia witrażowa Polsce. To około 1000 m2 szkła wypełniającego okna świątyni. Okno witrażowe o pow. 212 m2  jest największym sakralnym witrażem Europy. Scena Ostatniej Wieczerzy wypełnia dwie ściany prezbiterium świątyni. To, że właśnie w Rypinie znajduje się gigantyczny witraż, nie jest dziełem przypadku. W mieście działają artyści Elżbieta i Andrzej Bednarscy, autorzy rekordowego dzieła. Prowadzą pracownię witraży z galerią sztuki. Rypinianie mają powód do dumy.

11

Bardzo udana wycieczka. Dużo wrażeń pozostawi najmilsze wspomnienia. Nawiązały się nowe i zacieśniły dotychczasowe przyjaźnie.

Gdańsk, dnia 01 lipca 2016 roku

PROGRAM:

Dzień 1

Wyjazd autokarem z Trójmiasta o godz. 700. Przejazd przez Trójmiasto na Mazowsze. Pierwszym naszym przystankiem na trasie będzie Żelazowa Wola, gdzie z przewodnikiem w zabytkowym dworku zwiedzimy Muzeum Fryderyka Chopina, przespacerujemy się po zabytkowym parku. Przerwa na obiad. Następnie udamy się do Warszawy. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie. Pierwszym punktem naszego programu będzie wizyta w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pospacerujemy po jednym z największych i najpiękniejszych w Europie ogrodzie dachowym, zajmującym ponad 1 ha powierzchni. Następnie udamy się na zwiedzanie z przewodnikiem takich miejsc, jak: Plac Zamkowy, Rynek Starego Miasta, Barbakan, Trakt Królewski, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Piłsudskiego oraz Łazienki Królewskie. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg. Dla chętnych przejazd do Centrum na multimedialny pokaz warszawskiej fontanny (21:30).

Dzień 3

Śniadanie. Dzień zaczniemy od zwiedzania Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Czas wolny na Starym Mieście.  Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4

Śniadanie. Pierwszym punktem naszego programu będzie zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie udamy się na zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Parku pałacowego. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5

Śniadanie. Wykwaterowanie. Dzień zaczniemy od zwiedzania z przewodnikiem Zamku Królewskiego. Następnie udamy się w drogę powrotną. Na trasie zatrzymamy się w Rypinie, gdzie zwiedzimy kościół Św. Stanisława Kostki z największymi witrażami w Europie. Przerwa na obiad. Zakończenie wycieczki w Trójmieście w godzinach wieczornych.

Poprzedni komunikat
Następny komunikat
Content